Calendar

iun.
6
joi
Babel FAST 2019 – Imaginea @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 6 toata ziua

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside, workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h

16:00 Sala Oglinzilor, Imagini teatrale succesive în teatrul contemporan cu: Jeungwoo Son, Hyungjong Song,  Kim So Jung, Scott Johnston, Vidyanidhee Vanarase, Atsushi Kakumoto; 2h

18:00 Sala Mare, ALBA, regia: Yves Marc, Thèâtre du Mouvement, Franța; 1h 15 min.

19:00 Centrul Vechi, Nunta, regia: Kiril Vîtoptov  (Laboratoarele Babel – Imago)

20:00 Piața Mihai Viteazul, Esquilibrio, Jonathan Marquis,  Italia; 40 min.

21:00 Piața Mihai Viteazul, Pasărea de Foc, regia: Irina Niculescu, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 40 min.

21:30 Amfiteatrul Liceului nr. 2, Smoke like a man, regia: Mickey Yonas, Yafit Levi, Israel; 1h

 

iun.
7
vin
Babel FAST 2019 – Imaginea @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 7 toata ziua

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside, workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h

18:00 Casa Sindicatelor, CUBE, regia: Pavel Knolle, Teatrul Național din Praga – Laterna Magika, Cehia; 1h

19:00 Piața Mihai Viteazul, Fiecare duine (Fiecare om), PASS, Edinburgh College, Scoția; 40 min.

20:00 Sala Mare, Medea Fantasy, regia: JeungWoo Son, The Nomad Production, Coreea de Sud; 1h 20 min.

21:30 Piața Mihai Viteazul, Spectacol de Foc și Muzică Live, The HandPan Project, România; 1h

 

iun.
8
sâm
Babel FAST 2019 – Imaginea @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 8 toata ziua

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside, workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h

17:00 Sala Mare, Sonata Kreutzer, regia: Mc Ranin, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 1h 10 min.

19:00 Casa Sindicatelor, Family Lear, regia: Lee Sunggu, Theater Company Gabyun, Coreea de Sud; 1h 40 min.

20:00 Centrul Vechi, Esquilibrio, Jonathan Marquis, Italia; 40 min.

21:00 Piața Mihai Viteazul, Vernisaj de fotografie „In memoriam Sorin Radu”, The HandPan Project, Nomad Flames – spectacol de foc, muzică și dans; 1h

 

iun.
9
Dum
Babel FAST 2019 – Imaginea @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 9 toata ziua

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

17:00 Sala Mare, We are made of star dust, regia: Scott Johnston, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 1h

18:30 Curtea Domnească, Hamlet, regia: Kolbrún Björt Sigfúsdóttir, Brite Theatre, Anglia; 1h

20:00 Piața Mihai Viteazul, Esquilibrio, Jonathan Marquis, Italia; 40 min.

21:00 Curtea Domnească, Othello, după William Shakespeare, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul Tony Bulandra, România; 2h

 

iun.
15
sâm
Festivalul Medieval DRACULA @ Curtea Domnească
iun. 15 toata ziua

10.30 – 23.00 –  Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

11.00 – 19.00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

11.00 – Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

12.30 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

13:00 Dansuri medievale cu artiștii trupei Anacronism, Paladinii de Medieș

13:30 – Pauză

15:30 – Muzică instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

16.00 – Interactiv cu publicul –Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

18.00 – ”DANSUL PÂNZELOR” – spectacol de dans și acrobații cu pânze – Anacronism Sibiu

18:30 – Recital de muzică medievală – formația Nomen Est Omen

18.30 – Parada medievală ”Solie la Turnul Cetății” – Bd.Regele Carol I (Teatrul Tony Bulandra) – Bd. Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Complexul Muzeal ”Curtea Domnească”

19:30 – Moment solemn – Înmânarea soliei

20:00 – Muzică vocal instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

21:00 – Spectacol istoric „Vlad Țepeș – Răzbunarea”, efecte speciale, cascadorii și dresură de cai – realizat de Compania Goldstone Films

22:00 – Spectacol cu foc – trupa Piro

iun.
16
Dum
Festivalul Medieval DRACULA @ Curtea Domnească
iun. 16 toata ziua

10.30 – 23.00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

11.30 –Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

11:30 – Conferință pe teme istorice: ”Cei 33 de domnitori feudali valahi” și momente artistice susținute de elevii Palatului Copiilor, eveniment organizat de Biroul Protejarea Patrimoniului Cultural și Dezvoltare Turistică din cadrul Primăriei Municipiului Târgoviște – locație: Sala de Conferințe a Muzeului Tiparului și Cărții Vechi

13:00 –Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

13:30 – Pauză

15:00 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

16:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Nomen Est Omen

18:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Cimpoierii de Transilvania

18:15 – Deschidere oficială festival

18:30– ”Domnițele Cetății” dansuri medievale –  Anacronism, Paladinii de Medies

19:00 – ”DANSUL PÂNZELOR” și ”Dansul spadelor” – Moment coregrafic susținut de artiști ai trupei Anacronism

19:30 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

20:00 – Concert eveniment: Trupa ”Huniadi Cantores”, Cimpoierii de Transilvania și Trupa ”Trei Parale”

22:30 – Spectacol cu foc – trupa Piro

sept.
6
vin
Zilele Cetății Târgoviște 2019 @ Curtea Domnească
sept. 6 toata ziua

06 septembrie

Activități tradiționale, artistice și culturale

09.00 – Deschidere Târgul negustorilor organizat de Primăria Municipiului Târgoviște- Locație: Parcul Chindia

09:00 – Deschidere eveniment Grădini internaționale – Locație: Parcul Chindia

11:00 – Deschidere Salonul Editorial ”Ion Heliade Rădulescu”Locație: Scuarul Primăriei

11:00 – Deschidere Târgul de AnticariatLocație: Scuarul Primăriei

11:00 – Deschidere Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște / Județul Dâmbovița – organizat de B.P.P.C,D.T în parteneriat cu Complexul Muzeal ,,Curtea Domnească”. Locație: Scuarul Primăriei

11:30 – 18:00 – Valori târgoviștene – expoziție de pictură, sculptură, ceasuri – Primăria Târgoviște

13:00 – Premierea cuplurilor care împlinesc 50 de ani de căsătorieLocație: Primăria Târgoviște – Sala Florentină

16:00 – Deschidere oficială Târgul meșterilor populari organizat de Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița – Locație: Parcul Mitropoliei

18:00 – PARADA –Târgovișteprivind spre viitor Traseu Teatrul Tony Bulandra – B.dul Carol I – B.dul Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Parcul Chindia

18:30 – 22:00 Concert de muzică populară – organizat de Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița – Locație: Parcul Mitropoliei

18:30 – Deschiderea oficială a festivalului ”Zilele Cetății Târgoviște”Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

19:00 – Concert ”Ethos” susținut de Vlad Miriță și Frații Cazanoi – Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

20:30 – Concert TrooperLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

21:30 – Video mapping – Spectacol de proiecție lumini pe Turnul Chindiei Locație: Parcul Chindia (zona ruine -Turnul Chindiei

 

Activități sportive

17.00 – Cupa Chindia la Fotbal – Turneul Cartierelor – Locație: Complexul Turistic de Natație

17.00 – Cupa Zilele Cetății la tenis de câmp: juniori și seniori – Locație: Parcul Chindia și Baza sportivă Vascony

sept.
7
sâm
Zilele Cetății Târgoviște 2019 @ Curtea Domnească
sept. 7 toata ziua

07 septembrie

Activități tradiționale, artistice și culturale

09.00 – 23.00 –Târgul negustorilor organizat de Primăria Municipiului Târgoviște – Locație: Parcul Chindia

09.00 – 23.00 – Târgul meșterilor populari organizat de Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița – Locație: Parcul Mitropoliei

11:00 – 18:00 – Salonul Editorial ”Ion Heliade Rădulescu”Locație: Scuarul Primăriei

11:00 – 21:00 – Târgul de AnticariatLocație: Scuarul Primăriei

11:00 -18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște / Județul Dâmbovița – organizat de B.P.P.C,D.T în parteneriat cu Complexul Muzeal ,,Curtea Domnească”. Locație: Scuarul Primăriei

11:30 – 18:00 – Valori târgoviștene – expoziție de pictură, sculptură, ceasuri – Primăria Târgoviște

11:00 – ”Cartierul Copiilor” – Spectacol de teatru susținut de Teatrul Tony BulandraLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

12:00 – ”Cartierul Copiilor” – Spectacol de dans – clasa Daniela Rotari Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

14:30 –”Cartierul Copiilor” – Spectacol interactiv și concursuri pentru copii – Teatrul Vostru SibiuLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

16:30 – –”Cartierul Copiilor” –Opera Comică pentru copii BucureștiLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

17:00 – Expoziție ”Retrospectiva anualelor de arhitectură”, realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest – Locație: Centrul Vechi al municipiului Târgoviște

20:30 – Concert”Renașterea spiritului – Călătorie Balcanicăsusținut de Ovidiu Lipan Țăndărică și invitații săi: Rona Hartner, Stelu Enache, Panțîru Brass, Grupul BalcanoLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

Activități sportive

17.00 – Cupa Zilele Cetății la tenis de câmp : juniori și seniori- Locație: Parcul Chindia și Baza sportivă Vascony

17.00 – Cupa Chindia la Fotbal – Turneul Cartierelor – festivitatea de premiereLocație: Complexul Turistic de Natație

18.00 – FOTBAL: Echipa Consiliului Local Municipal vs. Old Boys ”Petrolul Ploiești”Locație: Complexul Turistic de Natație

MOTANUL ÎNCĂLȚAT @ Parcul Chindia - Zilele Cetății Târgoviște
sept. 7@11:00

afis-motanul-incaltat-2016de Charles Perrault
regia: Alin Antemir

 

sept.
8
Dum
Zilele Cetății Târgoviște 2019 @ Curtea Domnească
sept. 8 toata ziua

08 septembrie

Activități festive și religioase

09:00 – Slujba religioasă de Sfânta Zi a Nașterii Maicii Domnului – Locație: Catedrala Mitropolitană Târgoviște

12:00 – Procesiune. Traseu: Mitropolia Târgoviște-Bulevardul Mircea cel Bătrân-Calea Domnească- Curtea Domnească

13:00 – Ședința festivă a Consiliului Local Municipal TârgovișteLocație: Curtea Domnească

 

Activități tradiționale, artistice și culturale

10.00 – 23.00 – Târgul negustorilor organizat de Primăria Municipiului Târgoviște – Locație: Parcul Chindia

10.00 – 23.00 – Târgul meșterilor populari organizat de Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița – Locație: Parcul Mitropoliei

10:00 – 18:00 – Târgul de AnticariatLocație: Scuarul Primăriei

10:00-18:00 –Salonul Editorial ”Ion Heliade Rădulescu”Locație: Scuarul Primăriei

10:00-18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște / Județul Dâmbovița – organizat de B.P.P.C,D.T în parteneriat cu Complexul Muzeal ,,Curtea Domnească”. Locație: Scuarul Primăriei

11:00 Cartierul Copiilor – Teatrul Vostru Sibiu – spectacol interactiv, concursuri cu și pentru copii – Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

12:30 Cartierul Copiilor – Spectacol pentru copii cu Magicianul (Marian Râlea) – Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

15:00 – Premierea concurenților din cadrul evenimentului ”Grădini medievale”- Locație: Parcul Chindia

17:00 –Valori târgoviștene: Corul Liceului Ienăchiță Văcărescu și Concert de muzică de filmsusținut de orchestra Liceului Bălașa DoamnaLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

20:00 – Concert de muzică electronică – susținut de DJ KT și DJ Dinu Ivan – Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

21:00 – Concert extraordinar – susținut de Goran Bregovic & Wedding and Funeral BandLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

După 22:00 – Foc de artificiiLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

 

Activități sportive

15.00 – Festivitatea de premiereCupa Zilele Cetății la tenis de câmp : juniori și seniori – Locație: Parcul Chindia și Baza sportivă Vascony

Comentariile sunt închise.