Calendar

apr.
20
vin
CAMINO, DRUMUL SPRE LUMINĂ – Lansare de carte @ Teatrul Tony Bulandra -Foaier
apr. 20@17:00

CAMINO, DRUMUL SPRE LUMINĂ. JURNALUL UNUI MEDIC ANESTEZIST

Autor: Ecaterina Botoncea

iun.
1
vin
AnimaȚie – Festivalul Copiilor @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 1 toata ziua
10:00 Deschiderea festivalului
10:00 Formația Candy Dance – Palatul Copiilor Târgoviște, prof. Ionela Iordache
10:30 Văduva Dance Academy Kids – prof. coregrafi Ada și Răzvan Văduva
10:00 – 14:00 Ateliere de joacă și creație – Păpuși, Modelaj baloane, Pictură pe față, Desene pe asfalt
11:00 Țara jucăriilor – Quartet Gorgon Grigorescu
12:30 Cenușăreasa, regia: Daniel Burcea, Asociația C.R.E.A.S.
13:30 Școala de balet Daniela Rotari, prof. Daniela Rotari
16:00 – 18:00 Spectacol de dans Dana Gym & Dance, prof. coord. Dana Dragomir
18:00 Năzdrăvăniile lui Păcală, regia: Antoniu Vasile Berenyi, Teatrul Tony Bulandra
16:00 – 19:00 Ateliere de joacă și creație – Păpuși, Modelaj baloane, Pictură pe față, Desene pe asfalt
iun.
2
sâm
AnimaȚie – Festivalul Copiilor @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 2 toata ziua
10:00 La Strada – Quartet Gorgon Grigorescu
10:00 – 14:00 Ateliere de joacă și creație – Păpuși, Modelaj baloane, Pictură pe față, Desene pe asfalt
11:00 Laboratorul de distracție, cu Andra Tisha Mirescu
12:00 Școala de dans „Elegante Dance Academy” Târgoviște, prof. Ene George Simon
13:00 – 14:00 Păstrătorii de tradiții din Șotânga – maestru coregraf Răzvan Văduva
17:00 – 20:00 Ateliere de joacă și creație – Păpuși, Modelaj baloane, Pictură pe față, Desene pe asfalt
18:00 Întâmplările celor trei purceluși, regia: Gheorghe Balint, Teatrul Tony Bulandra
19:00 Prințesa Anastasia, regia: Daniel Burcea, Asociația C.R.E.A.S.
iun.
15
sâm
Festivalul Medieval DRACULA @ Curtea Domnească
iun. 15 toata ziua

10.30 – 23.00 –  Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

11.00 – 19.00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

11.00 – Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

12.30 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

13:00 Dansuri medievale cu artiștii trupei Anacronism, Paladinii de Medieș

13:30 – Pauză

15:30 – Muzică instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

16.00 – Interactiv cu publicul –Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

18.00 – ”DANSUL PÂNZELOR” – spectacol de dans și acrobații cu pânze – Anacronism Sibiu

18:30 – Recital de muzică medievală – formația Nomen Est Omen

18.30 – Parada medievală ”Solie la Turnul Cetății” – Bd.Regele Carol I (Teatrul Tony Bulandra) – Bd. Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Complexul Muzeal ”Curtea Domnească”

19:30 – Moment solemn – Înmânarea soliei

20:00 – Muzică vocal instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

21:00 – Spectacol istoric „Vlad Țepeș – Răzbunarea”, efecte speciale, cascadorii și dresură de cai – realizat de Compania Goldstone Films

22:00 – Spectacol cu foc – trupa Piro

iun.
16
Dum
Festivalul Medieval DRACULA @ Curtea Domnească
iun. 16 toata ziua

10.30 – 23.00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

11.30 –Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

11:30 – Conferință pe teme istorice: ”Cei 33 de domnitori feudali valahi” și momente artistice susținute de elevii Palatului Copiilor, eveniment organizat de Biroul Protejarea Patrimoniului Cultural și Dezvoltare Turistică din cadrul Primăriei Municipiului Târgoviște – locație: Sala de Conferințe a Muzeului Tiparului și Cărții Vechi

13:00 –Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

13:30 – Pauză

15:00 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

16:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Nomen Est Omen

18:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Cimpoierii de Transilvania

18:15 – Deschidere oficială festival

18:30– ”Domnițele Cetății” dansuri medievale –  Anacronism, Paladinii de Medies

19:00 – ”DANSUL PÂNZELOR” și ”Dansul spadelor” – Moment coregrafic susținut de artiști ai trupei Anacronism

19:30 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

20:00 – Concert eveniment: Trupa ”Huniadi Cantores”, Cimpoierii de Transilvania și Trupa ”Trei Parale”

22:30 – Spectacol cu foc – trupa Piro

sept.
6
vin
Zilele Cetății Târgoviște 2019 @ Curtea Domnească
sept. 6 toata ziua

06 septembrie

Activități tradiționale, artistice și culturale

09.00 – Deschidere Târgul negustorilor organizat de Primăria Municipiului Târgoviște- Locație: Parcul Chindia

09:00 – Deschidere eveniment Grădini internaționale – Locație: Parcul Chindia

11:00 – Deschidere Salonul Editorial ”Ion Heliade Rădulescu”Locație: Scuarul Primăriei

11:00 – Deschidere Târgul de AnticariatLocație: Scuarul Primăriei

11:00 – Deschidere Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște / Județul Dâmbovița – organizat de B.P.P.C,D.T în parteneriat cu Complexul Muzeal ,,Curtea Domnească”. Locație: Scuarul Primăriei

11:30 – 18:00 – Valori târgoviștene – expoziție de pictură, sculptură, ceasuri – Primăria Târgoviște

13:00 – Premierea cuplurilor care împlinesc 50 de ani de căsătorieLocație: Primăria Târgoviște – Sala Florentină

16:00 – Deschidere oficială Târgul meșterilor populari organizat de Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița – Locație: Parcul Mitropoliei

18:00 – PARADA –Târgovișteprivind spre viitor Traseu Teatrul Tony Bulandra – B.dul Carol I – B.dul Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Parcul Chindia

18:30 – 22:00 Concert de muzică populară – organizat de Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița – Locație: Parcul Mitropoliei

18:30 – Deschiderea oficială a festivalului ”Zilele Cetății Târgoviște”Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

19:00 – Concert ”Ethos” susținut de Vlad Miriță și Frații Cazanoi – Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

20:30 – Concert TrooperLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

21:30 – Video mapping – Spectacol de proiecție lumini pe Turnul Chindiei Locație: Parcul Chindia (zona ruine -Turnul Chindiei

 

Activități sportive

17.00 – Cupa Chindia la Fotbal – Turneul Cartierelor – Locație: Complexul Turistic de Natație

17.00 – Cupa Zilele Cetății la tenis de câmp: juniori și seniori – Locație: Parcul Chindia și Baza sportivă Vascony

sept.
7
sâm
Zilele Cetății Târgoviște 2019 @ Curtea Domnească
sept. 7 toata ziua

07 septembrie

Activități tradiționale, artistice și culturale

09.00 – 23.00 –Târgul negustorilor organizat de Primăria Municipiului Târgoviște – Locație: Parcul Chindia

09.00 – 23.00 – Târgul meșterilor populari organizat de Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița – Locație: Parcul Mitropoliei

11:00 – 18:00 – Salonul Editorial ”Ion Heliade Rădulescu”Locație: Scuarul Primăriei

11:00 – 21:00 – Târgul de AnticariatLocație: Scuarul Primăriei

11:00 -18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște / Județul Dâmbovița – organizat de B.P.P.C,D.T în parteneriat cu Complexul Muzeal ,,Curtea Domnească”. Locație: Scuarul Primăriei

11:30 – 18:00 – Valori târgoviștene – expoziție de pictură, sculptură, ceasuri – Primăria Târgoviște

11:00 – ”Cartierul Copiilor” – Spectacol de teatru susținut de Teatrul Tony BulandraLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

12:00 – ”Cartierul Copiilor” – Spectacol de dans – clasa Daniela Rotari Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

14:30 –”Cartierul Copiilor” – Spectacol interactiv și concursuri pentru copii – Teatrul Vostru SibiuLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

16:30 – –”Cartierul Copiilor” –Opera Comică pentru copii BucureștiLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

17:00 – Expoziție ”Retrospectiva anualelor de arhitectură”, realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest – Locație: Centrul Vechi al municipiului Târgoviște

20:30 – Concert”Renașterea spiritului – Călătorie Balcanicăsusținut de Ovidiu Lipan Țăndărică și invitații săi: Rona Hartner, Stelu Enache, Panțîru Brass, Grupul BalcanoLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

Activități sportive

17.00 – Cupa Zilele Cetății la tenis de câmp : juniori și seniori- Locație: Parcul Chindia și Baza sportivă Vascony

17.00 – Cupa Chindia la Fotbal – Turneul Cartierelor – festivitatea de premiereLocație: Complexul Turistic de Natație

18.00 – FOTBAL: Echipa Consiliului Local Municipal vs. Old Boys ”Petrolul Ploiești”Locație: Complexul Turistic de Natație

sept.
8
Dum
Zilele Cetății Târgoviște 2019 @ Curtea Domnească
sept. 8 toata ziua

08 septembrie

Activități festive și religioase

09:00 – Slujba religioasă de Sfânta Zi a Nașterii Maicii Domnului – Locație: Catedrala Mitropolitană Târgoviște

12:00 – Procesiune. Traseu: Mitropolia Târgoviște-Bulevardul Mircea cel Bătrân-Calea Domnească- Curtea Domnească

13:00 – Ședința festivă a Consiliului Local Municipal TârgovișteLocație: Curtea Domnească

 

Activități tradiționale, artistice și culturale

10.00 – 23.00 – Târgul negustorilor organizat de Primăria Municipiului Târgoviște – Locație: Parcul Chindia

10.00 – 23.00 – Târgul meșterilor populari organizat de Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița – Locație: Parcul Mitropoliei

10:00 – 18:00 – Târgul de AnticariatLocație: Scuarul Primăriei

10:00-18:00 –Salonul Editorial ”Ion Heliade Rădulescu”Locație: Scuarul Primăriei

10:00-18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște / Județul Dâmbovița – organizat de B.P.P.C,D.T în parteneriat cu Complexul Muzeal ,,Curtea Domnească”. Locație: Scuarul Primăriei

11:00 Cartierul Copiilor – Teatrul Vostru Sibiu – spectacol interactiv, concursuri cu și pentru copii – Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

12:30 Cartierul Copiilor – Spectacol pentru copii cu Magicianul (Marian Râlea) – Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

15:00 – Premierea concurenților din cadrul evenimentului ”Grădini medievale”- Locație: Parcul Chindia

17:00 –Valori târgoviștene: Corul Liceului Ienăchiță Văcărescu și Concert de muzică de filmsusținut de orchestra Liceului Bălașa DoamnaLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

20:00 – Concert de muzică electronică – susținut de DJ KT și DJ Dinu Ivan – Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

21:00 – Concert extraordinar – susținut de Goran Bregovic & Wedding and Funeral BandLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

După 22:00 – Foc de artificiiLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

 

Activități sportive

15.00 – Festivitatea de premiereCupa Zilele Cetății la tenis de câmp : juniori și seniori – Locație: Parcul Chindia și Baza sportivă Vascony

Comentariile sunt închise.