Calendar

iun.
5
Dum
BABEL F.A.ST. 2016 – Corpul @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 5 toata ziua
BABEL F.A.ST. 2016 - Corpul @ Teatrul Tony Bulandra | Târgoviște | Județul Dâmbovița | România

Ora 11:00 – Sala Studio, Workshop Nazanin Mehraein

Ora 18:30 – Exterior Teatru, Mariachi Band Sombreros, Recital muzică de mariachi

Ora 19:00 – Sala Mare, Comuna Teatro da Pesquisa – Lisabona (Portugalia), Bão Preto, după Bernardo Soares și Fernando Pessoa, Regia: João Mota

Ora 20:30 – Foaier teatru, Lansare de carte TOCA se povestește, ediție îngrijită de Florica Ichim, Dramaturgie cehă contemporană, traducere, prefață și note de M.D. Duță

Ora 21:15 – Exterior Teatru, Animație

Ora 22:00 – Foaier Teatru, Upperdorg, Film norvegian

iun.
6
lun
BABEL F.A.ST. 2016 – Corpul @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 6 toata ziua
BABEL F.A.ST. 2016 - Corpul @ Teatrul Tony Bulandra | Târgoviște | Județul Dâmbovița | România

Ora 11:00 – Teatrul Tony Bulandra, Conferință de presă

Ora 11:00 – Sala Studio, Workshop Nazanin Mehraein

Ora 11:00 – Platoul Prefecturii, Teatrul Tony Bulandra, Ateliere pentru copii

Ora 12:00 – Sala Oglinzilor, Workshop Scott Johnston

Ora 18:00 – Platoul Prefecturii, Long Vehicle Circus (Cehia), Animație

Ora 18:30 – Platoul Prefecturii, Teatrul Masca, Arca lui Lenin, Regia: Mihai Mălaimare

Ora 19:00 – Sala Mare, Teatrul Tony Bulandra, 3 ore după miezul nopții, Regia: Mihai Măniuțiu

Ora 20:00 – Platoul Prefecturii, Long Vehicle Circus (Cehia), Gangsterka

Ora 21:00 – Parcul Chindia, Parada Fiesta de Mariachi  și  Drum & Fire, Spectacol cu foc și dans

Ora 22:00 – Foaier Teatru, Young Sophie Bell, Film suedez

iun.
7
mar
BABEL F.A.ST. 2016 – Corpul @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 7 toata ziua
BABEL F.A.ST. 2016 - Corpul @ Teatrul Tony Bulandra | Târgoviște | Județul Dâmbovița | România

Ora 11:00 – Teatrul Tony Bulandra, Conferință de presă

Ora 11:00 – Platoul Prefecturii, Teatrul Tony Bulandra, Ateliere pentru copii

Ora 12:00 – Sala Oglinzilor, Workshop Scott Johnston

Ora 18:00 – Centrul Vechi, Long Vehicle Circus (Cehia), Animație

Ora 18:30 – Platoul Prefecturii, Groove Onkels (Germania), Trashed Alive și Workshop – Percuție

Ora 19:00 – Centrul Vechi, Serious Clown (Australia/Germania), Parasomnia

Ora 19:00 – Sala Mare, Teatrul de Mișcarea Studio M, Sfântu Gheorghe, Femeia mării, după Henrik Ibsen, Regia: Horațiu Mihaiu

Ora 20:00 – Platoul Prefecturii, Long Vehicle Circus (Cehia), Life is Swing

Ora 20:45 – Exterior Teatru, Drum & Fire, Spectacol cu foc și dans

Ora 21:00 – Sala Studio, Theatre 8 (Armenia), The Maids, de Jean Genet, Regia: Suren Shahverdyan

Ora 21:30 – Foaier Teatru, The Man Who Loved Yngve, Film norvegian

iun.
8
mie
BABEL F.A.ST. 2016 – Corpul @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 8 toata ziua
BABEL F.A.ST. 2016 - Corpul @ Teatrul Tony Bulandra | Târgoviște | Județul Dâmbovița | România

Ora 11:00 – Teatrul Tony Bulandra, Conferință de presă

Ora 11:00 – Platoul Prefecturii, Teatrul Tony Bulandra, Ateliere pentru copii

Ora 12:00 – Sala Oglinzilor, Workshop Scott Johnston

Ora 15:30 – Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski

Ora 18:00 – Centrul Vechi, Serious Clown (Australia), Parasomnia

Ora 18:30 – Platoul Prefecturii, KTO Theatre (Polonia), Peregrinus

Ora 19:00 – Sala Mare, Third Arrangement (Polonia/UK), Pages from the book of…, Regia: Andrzej & Teresa Welminski

Ora 19:30 – Platoul Prefecturii, Groove Onkels (Germania), Gelber Sack

Ora 20:00 – Platoul Prefecturii, Auăleu, Ferma Animalelor, adaptare după romanul lui George Orwell, Regia: Ovidiu Mihăiță

Ora 21:00 –Platoul Prefecturii, Drum & Fire, Spectacol cu foc și dans

Ora 23:00 – Foaier Teatru, Viskan Miracles, Film suedez

iun.
9
joi
BABEL F.A.ST. 2016 – Corpul @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 9 toata ziua
BABEL F.A.ST. 2016 - Corpul @ Teatrul Tony Bulandra | Târgoviște | Județul Dâmbovița | România

Ora 11:00 – Teatrul Tony Bulandra, Conferință de presă

Ora 11:00 – Platoul Prefecturii, Teatrul Tony Bulandra, Till Eulenspiegel

Ora 12:00 – Sala Studio, Workshop, Neil van der Linden

Ora 15:30 – Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski

Ora 18:00 – Centrul Vechi, Lise Klitten (Danemarca), Para-dice return

Ora 18:00 – Sala Mare, Teatrul de Balet din Sibiu, Trilogie Ionesco, Regie și coregrafie: Monica Fotescu-Uță

Ora 19:00 – Platoul Prefecturii, Serious Clown (Australia/Germania), Parasomnia

Ora 19:30 – Sala Studio, Toneelhuis Theatre (Belgia și Irak), Body Revolution, Regia: Mokhallad Rasem

Ora 21:00 – Sala Mare, Laboratorul lui L. E. Heifets, GITIS, Moscova (Rusia), Nopți albe, de F. M Dostoievski, Regia: Dumitru Acriș – Premieră

Ora 21:30 – Platoul Prefecturii, Drum & Fire, Spectacol cu foc și dans

Ora 22:00 – Foaier Teatru, Shorts, Film norvegian

iun.
10
vin
BABEL F.A.ST. 2016 – Corpul @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 10 toata ziua
BABEL F.A.ST. 2016 - Corpul @ Teatrul Tony Bulandra | Târgoviște | Județul Dâmbovița | România

Ora 11:00 – Teatrul Tony Bulandra, Conferință de presă

Ora 11:00 – Platoul Prefecturii, Teatrul Tony Bulandra, Lampa lui Aladdin

Ora 12:00 – Sala Studio, Workshop, Neil van der Linden

Ora 15:30 – Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski

Ora 18:00 – Sala Mare, Teatrul Național București și Gigi Căciuleanu Romania Dance Company, L’Om Dada, Regia și coregrafie: Gigi Căciuleanu

Ora 18:30 – Platoul Prefecturii, Concert – Direcția 5, Chrom Dioxid, Basska, Trooper

Ora 20:00 – Sala Studio, Petar Miloshevski (Marea Britanie/Macedonia), Love, Regia: Petar Miloshevski

Ora 22:00 – Platoul Prefecturii, Drum & Fire, Spectacol cu foc și dans

Ora 22:00 – Foaier Teatru, Short Highlights, Film suedez

iun.
11
sâm
BABEL F.A.ST. 2016 – Corpul @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 11 toata ziua
BABEL F.A.ST. 2016 - Corpul @ Teatrul Tony Bulandra | Târgoviște | Județul Dâmbovița | România

Ora 11:00 – Teatrul Tony Bulandra, Conferință de presă

Ora 11:00 – Platoul Prefecturii, Teatrul Tony Bulandra, Ateliere pentru copii

Ora 12:00 – Sala Studio, Workshop, Neil van der Linden

Ora 18:00 – Sala Mare, Tbilisi Vaso Abashidze Musical Comedy And Drama Professional State Theatre (Georgia), Three Sisters, după A. P. Cehov, Regia și coregrafia: Konstantin Purtseladze

Ora 20:00 – Platoul Prefecturii, Lise Klitten (Danemarca), Tribe

Ora 21:00 – Sala Studio, Teatrul Municipal Ariel Rm Vâlcea, Vals în umbră

Ora 21:30 – Platoul Prefecturii, Drum & Fire, Spectacol cu foc și dans

Ora 22:00 – Sala Mare, Knights of the Stage (Algeria), Azuzen, Regia: Okbaoui Cheikh

apr.
20
vin
CAMINO, DRUMUL SPRE LUMINĂ – Lansare de carte @ Teatrul Tony Bulandra -Foaier
apr. 20@17:00

CAMINO, DRUMUL SPRE LUMINĂ. JURNALUL UNUI MEDIC ANESTEZIST

Autor: Ecaterina Botoncea

iun.
15
sâm
Festivalul Medieval DRACULA @ Curtea Domnească
iun. 15 toata ziua

10.30 – 23.00 –  Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

11.00 – 19.00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

11.00 – Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

12.30 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

13:00 Dansuri medievale cu artiștii trupei Anacronism, Paladinii de Medieș

13:30 – Pauză

15:30 – Muzică instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

16.00 – Interactiv cu publicul –Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

18.00 – ”DANSUL PÂNZELOR” – spectacol de dans și acrobații cu pânze – Anacronism Sibiu

18:30 – Recital de muzică medievală – formația Nomen Est Omen

18.30 – Parada medievală ”Solie la Turnul Cetății” – Bd.Regele Carol I (Teatrul Tony Bulandra) – Bd. Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Complexul Muzeal ”Curtea Domnească”

19:30 – Moment solemn – Înmânarea soliei

20:00 – Muzică vocal instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

21:00 – Spectacol istoric „Vlad Țepeș – Răzbunarea”, efecte speciale, cascadorii și dresură de cai – realizat de Compania Goldstone Films

22:00 – Spectacol cu foc – trupa Piro

iun.
16
Dum
Festivalul Medieval DRACULA @ Curtea Domnească
iun. 16 toata ziua

10.30 – 23.00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

11.30 –Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

11:30 – Conferință pe teme istorice: ”Cei 33 de domnitori feudali valahi” și momente artistice susținute de elevii Palatului Copiilor, eveniment organizat de Biroul Protejarea Patrimoniului Cultural și Dezvoltare Turistică din cadrul Primăriei Municipiului Târgoviște – locație: Sala de Conferințe a Muzeului Tiparului și Cărții Vechi

13:00 –Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

13:30 – Pauză

15:00 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

16:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Nomen Est Omen

18:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Cimpoierii de Transilvania

18:15 – Deschidere oficială festival

18:30– ”Domnițele Cetății” dansuri medievale –  Anacronism, Paladinii de Medies

19:00 – ”DANSUL PÂNZELOR” și ”Dansul spadelor” – Moment coregrafic susținut de artiști ai trupei Anacronism

19:30 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

20:00 – Concert eveniment: Trupa ”Huniadi Cantores”, Cimpoierii de Transilvania și Trupa ”Trei Parale”

22:30 – Spectacol cu foc – trupa Piro

Comentariile sunt închise.