Calendar

mai
25
sâm
FEMEIA MĂRII – Premieră @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
mai 25@19:00

după Henrik Ibsen
un spectacol de Andreas Merz-Raykov

Femeia Mării a lui Ibsen este un portret psihologic construit cu grație și încarcă simbolic cu o atmosferă de coșmar. Personajele se simt vinovate, asuprite, se închid în propria lor interioritate în loc să-și comunice unui altuia problemele. Se simt vinovate pentru că nu pot fi cine ar trebui să fie în ochii altora. Sunt oprimați pentru că sunt schimbați atât de mult de ceilalți prin cerințele pe care le impun, în cât ar vrea să vadă totul cum se prăbușește ca să se simtă în sfârșit liberi.

mai
26
Dum
TREI SURORI @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
mai 26@19:00

de A. P. Cehov

Regia artistică: Alexander IVANOVSKI
Scenografia: Mc RANIN
Costume: Valentin CODOIU

iun.
2
Dum
Babel FAST 2019 – Imaginea @ Teatrul TonyBulandra
iun. 2 toata ziua

15:30 Sala Mare a Teatrului Tony Bulandra, Deschiderea oficială

16:00 Sala Mare, LABORATOARELE BABEL – IMAGO: Crimă și pedeapsă, regia: Dumitru Acriș, aprox. 1h

17:30 Amfiteatrul Liceului nr. 2, LABORATOARELE BABEL – IMAGO: Ziua aceea, regia: Oleg Eremin, aprox. 1h

19:00 Piața Mihai Viteazul, LABORATOARELE BABEL – IMAGO: Nunta, regia: Kiril Vîtoptov, aprox. 1h

20:00 Casa Sindicatelor, Colonelul și păsările, regia: Vlad Popescu, Teatrul Ariel Râmnicu-Vâlcea, România; 2h 45 min. (fără pauză)

 

iun.
3
lun
Babel FAST 2019 – Imaginea @ Teatrul TonyBulandra
iun. 3 toata ziua

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Foaier, Indian Theatre – A journey from local to global, masterclass de Vidyanidhee Vanarase, India; 2h

18:00 Sala Mare, M means Magritte, regia: Dimitry Aryupin, blackSKYwhite, Rusia; 1h

19:30 Casa Sindicatelor, Piatra din casă, regia: Alexandru Dabija, Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești, România; 1h 30 min.

21:30 Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Bulevardul Carol I – Teatrul Tony Bulandra, Parada Babel & Paradă Scena Kalejdoskop din Polonia; 1h

 

iun.
4
mar
Babel FAST 2019 – Imaginea @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 4 toata ziua

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Imagini teatrale succesive în teatrul est-european cu: Oleg Loevski, Dimitry Aryupin, Aleksandar Ivanovski, Inesa Pilvelytė, Piotr Kulczyk, Horațiu Mihaiu, Ovidiu Caița; 2h

18:00 Sala Mare, In transit, regia: Aditi Venkateshwaran, IAPAR, India; 1h

19:30 Casa Sindicatelor, Julius Caesar, regia: Okbaoui Cheikh, Forssane el Rokeh, Adrar, Algeria; 1h

21:00 Piața  Mihai Viteazul, The Heart of Don Juan, regia: Piotr Kulczyk, Scena Kalejdoskop, Polonia; 1h

 

iun.
5
mie
Babel FAST 2019 – Imaginea @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 5 toata ziua

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Yoga for performers, workshop, Aditi Venkateshwaran, IAPAR, India; 3h

18:00 Sala Mare, After, regia: Kim so jung, Sangsangchangkko (The Imaginary House), Coreea de Sud; 1h 10 min.

19:00 Centrul Vechi, Fiecare duine (Fiecare om), regia colectivă PASS, Edinburgh College, Scoția; 40 min.

19:30 Piața Mihai Viteazul, Operativi!, regia: Mario Gumina, Eccentrici Dadaro, Italia;1h

20:30 Casa Sindicatelor, Not a children`s game, regia: Albertas Vidžiūnas, Teatrul Alytus, Lituania, 1h 45 min.

 

iun.
6
joi
Babel FAST 2019 – Imaginea @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 6 toata ziua

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside, workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h

16:00 Sala Oglinzilor, Imagini teatrale succesive în teatrul contemporan cu: Jeungwoo Son, Hyungjong Song,  Kim So Jung, Scott Johnston, Vidyanidhee Vanarase, Atsushi Kakumoto; 2h

18:00 Sala Mare, ALBA, regia: Yves Marc, Thèâtre du Mouvement, Franța; 1h 15 min.

19:00 Centrul Vechi, Nunta, regia: Kiril Vîtoptov  (Laboratoarele Babel – Imago)

20:00 Piața Mihai Viteazul, Esquilibrio, Jonathan Marquis,  Italia; 40 min.

21:00 Piața Mihai Viteazul, Pasărea de Foc, regia: Irina Niculescu, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 40 min.

21:30 Amfiteatrul Liceului nr. 2, Smoke like a man, regia: Mickey Yonas, Yafit Levi, Israel; 1h

 

iun.
7
vin
Babel FAST 2019 – Imaginea @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 7 toata ziua

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside, workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h

18:00 Casa Sindicatelor, CUBE, regia: Pavel Knolle, Teatrul Național din Praga – Laterna Magika, Cehia; 1h

19:00 Piața Mihai Viteazul, Fiecare duine (Fiecare om), PASS, Edinburgh College, Scoția; 40 min.

20:00 Sala Mare, Medea Fantasy, regia: JeungWoo Son, The Nomad Production, Coreea de Sud; 1h 20 min.

21:30 Piața Mihai Viteazul, Spectacol de Foc și Muzică Live, The HandPan Project, România; 1h

 

iun.
8
sâm
Babel FAST 2019 – Imaginea @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 8 toata ziua

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside, workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h

17:00 Sala Mare, Sonata Kreutzer, regia: Mc Ranin, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 1h 10 min.

19:00 Casa Sindicatelor, Family Lear, regia: Lee Sunggu, Theater Company Gabyun, Coreea de Sud; 1h 40 min.

20:00 Centrul Vechi, Esquilibrio, Jonathan Marquis, Italia; 40 min.

21:00 Piața Mihai Viteazul, Vernisaj de fotografie „In memoriam Sorin Radu”, The HandPan Project, Nomad Flames – spectacol de foc, muzică și dans; 1h

 

iun.
9
Dum
Babel FAST 2019 – Imaginea @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 9 toata ziua

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

17:00 Sala Mare, We are made of star dust, regia: Scott Johnston, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 1h

18:30 Curtea Domnească, Hamlet, regia: Kolbrún Björt Sigfúsdóttir, Brite Theatre, Anglia; 1h

20:00 Piața Mihai Viteazul, Esquilibrio, Jonathan Marquis, Italia; 40 min.

21:00 Curtea Domnească, Othello, după William Shakespeare, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul Tony Bulandra, România; 2h

 

Comentariile sunt închise.