Calendar

mai
10
vin
MOFTURILE LUI NENEA IANCU @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
mai 10@19:00

texte miniaturale de I.L. Caragiale
un spectacol de Mc Ranin

mai
11
sâm
CÂINELE @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Studio
mai 11@19:00

de Valentin Krasnogorov

Regia şi scenografia: Horaţiu Mihaiu

Cu: Delia Lazăr, Emanuel Bighe, Maria Nicola

mai
12
Dum
BALCANICELE @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
mai 12@19:00

blci-01după Jules Tasca
Regia și dramaturgia: Alexander Hausvater

mai
14
mar
EU DAU BANU’, EU DAU ORA EXACTA! – Spectacol invitat @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
mai 14@19:00

O comedie politica intitulata sugestiv: EU DAU BANU’, EU DAU ORA EXACTA!

Vârtejul creat de actori, in piesa scrisă de Nicole Duțu, aflați sub bagheta regizorală a lui Răzvan Oprea, se constituie intr-o minutioasa radiografie a societatii romanesti post-decembriste.

Plina de satira si umor, punctata de accente dramatice, noua premiera este o extraordinara comedie in care sunt luate la „misto” tertipurile politice de astazi.

Vino sa afli ce e in spatele cortinei politice, cum se fac aliantele, cum se fac majoritatile, cine imparte functii si cum poti obtine posturi in Guvern….

Desi pare ca tara asta nu se mai face bine, de cele mai multe ori rasul e cel mai bun medicament!

 

Carmen TĂNASE
Ion Ionuț CIOCIA
Victor VURTEJANU
Maria RADU / Rădita ROSU
Silvia STANCIU
Calina EPURAN
Răzvan BĂNICĂ        
și
Gabriel FĂTU

Scenografia: Simona MARCU
Costume: Geanina PUNKOSTI

Regia: Răzvan OPREA

 

mai
16
joi
LIVADA DE VIȘINI @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
mai 16@11:00

după A.P. Cehov

Regia: Jeungwoo Son

Adaptarea: Kihoon We
Scenografia: Maria Miu
Asistent scenograf: Diana Sav
Coregrafia: Hugo Wolff

Distribuția:
Liubov Andreevna Ranevskaia – Adriana IRIMESCU TITIENI
Ermolai Alekseevici Lopahin – Mircea SILAGHI
Leonid Andreevici Gaev – Ilie IORDAN
Varia – Andrada FUSCAȘ
Ania –Teodora COLȚ
Peter Sergheievici Trofimov – Emanuel BIGHE
Boris Borisovici Simeonov Pișcik – Ilie GHERGU
Firs – Corneliu JIPA
Cerșetorul – Florin GEORGESCU

Regia tehnică: Radu Ilicea & Alexandru Sandu, Sunet: Cătălin Buzea, Lumini: Oana Caibăr

mai
24
vin
FEMEIA MĂRII – Avanpremieră @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
mai 24@19:00

după Henrik Ibsen
un spectacol de Andreas Merz-Raykov

Femeia Mării a lui Ibsen este un portret psihologic construit cu grație și încarcă simbolic cu o atmosferă de coșmar. Personajele se simt vinovate, asuprite, se închid în propria lor interioritate în loc să-și comunice unui altuia problemele. Se simt vinovate pentru că nu pot fi cine ar trebui să fie în ochii altora. Sunt oprimați pentru că sunt schimbați atât de mult de ceilalți prin cerințele pe care le impun, în cât ar vrea să vadă totul cum se prăbușește ca să se simtă în sfârșit liberi.

mai
25
sâm
FEMEIA MĂRII – Premieră @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
mai 25@19:00

după Henrik Ibsen
un spectacol de Andreas Merz-Raykov

Femeia Mării a lui Ibsen este un portret psihologic construit cu grație și încarcă simbolic cu o atmosferă de coșmar. Personajele se simt vinovate, asuprite, se închid în propria lor interioritate în loc să-și comunice unui altuia problemele. Se simt vinovate pentru că nu pot fi cine ar trebui să fie în ochii altora. Sunt oprimați pentru că sunt schimbați atât de mult de ceilalți prin cerințele pe care le impun, în cât ar vrea să vadă totul cum se prăbușește ca să se simtă în sfârșit liberi.

mai
26
Dum
TREI SURORI @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
mai 26@19:00

de A. P. Cehov

Regia artistică: Alexander IVANOVSKI
Scenografia: Mc RANIN
Costume: Valentin CODOIU

iun.
15
sâm
Festivalul Medieval DRACULA @ Curtea Domnească
iun. 15 toata ziua

10.30 – 23.00 –  Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

11.00 – 19.00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

11.00 – Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

12.30 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

13:00 Dansuri medievale cu artiștii trupei Anacronism, Paladinii de Medieș

13:30 – Pauză

15:30 – Muzică instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

16.00 – Interactiv cu publicul –Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

18.00 – ”DANSUL PÂNZELOR” – spectacol de dans și acrobații cu pânze – Anacronism Sibiu

18:30 – Recital de muzică medievală – formația Nomen Est Omen

18.30 – Parada medievală ”Solie la Turnul Cetății” – Bd.Regele Carol I (Teatrul Tony Bulandra) – Bd. Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Complexul Muzeal ”Curtea Domnească”

19:30 – Moment solemn – Înmânarea soliei

20:00 – Muzică vocal instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

21:00 – Spectacol istoric „Vlad Țepeș – Răzbunarea”, efecte speciale, cascadorii și dresură de cai – realizat de Compania Goldstone Films

22:00 – Spectacol cu foc – trupa Piro

iun.
16
Dum
Festivalul Medieval DRACULA @ Curtea Domnească
iun. 16 toata ziua

10.30 – 23.00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

11.30 –Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

11:30 – Conferință pe teme istorice: ”Cei 33 de domnitori feudali valahi” și momente artistice susținute de elevii Palatului Copiilor, eveniment organizat de Biroul Protejarea Patrimoniului Cultural și Dezvoltare Turistică din cadrul Primăriei Municipiului Târgoviște – locație: Sala de Conferințe a Muzeului Tiparului și Cărții Vechi

13:00 –Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

13:30 – Pauză

15:00 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

16:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Nomen Est Omen

18:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Cimpoierii de Transilvania

18:15 – Deschidere oficială festival

18:30– ”Domnițele Cetății” dansuri medievale –  Anacronism, Paladinii de Medies

19:00 – ”DANSUL PÂNZELOR” și ”Dansul spadelor” – Moment coregrafic susținut de artiști ai trupei Anacronism

19:30 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

20:00 – Concert eveniment: Trupa ”Huniadi Cantores”, Cimpoierii de Transilvania și Trupa ”Trei Parale”

22:30 – Spectacol cu foc – trupa Piro

Comentariile sunt închise.