Calendar

iun.
7
mie
BABEL F.A.ST. 2017 – Sunetul @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 7 toata ziua
[:ro]BABEL F.A.ST. 2017 - Sunetul[:] @ Teatrul Tony Bulandra | Târgoviște | Județul Dâmbovița | România

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

16:00Sala Oglinzilor, Workshop João Mota, Portugalia

17:00Liceul de muzică „Bălașa Doamna”, Workshop Cătălin Crețu, România

17:30Platoul Prefecturii, Impresario, regia: Nikolai Veprev, Teatr Nikoli, Polonia; 50 min.

19:00Sala Mare, Salta para o Saco, regia: João Mota, Comuna Teatro de Pesquisa, Portugalia; 1h 20 min.

19:00Platoul Prefecturii, Concert Battle of the Sound

20:30 Foaier, Lansare carte Toca se povesteşte”, antologie îngrijită de Florica Ichim

21:00Sala Mare, Ultima piesă, regia: Okbaoui Cheikh, ITRAN, Algeria; 1h

21:30Platoul Prefecturii, Concert Hteththemeth, România; 1h 35min.

23:00King Pub, Petrecere Portugheză

iun.
8
joi
BABEL F.A.ST. 2017 – Sunetul @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 8 toata ziua
[:ro]BABEL F.A.ST. 2017 - Sunetul[:] @ Teatrul Tony Bulandra | Târgoviște | Județul Dâmbovița | România

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski, Macedonia

14:00Sala Oglinzilor, Conferință Sepehr Sharifzadeh, Iran

16:00Sala Oglinzilor, Workshop João Mota, Portugalia

19:00Sala Mare, Medeea, după Euripide, regia: Mehdi Agahi Keshe, Beyn Theater, Iran; 55 min.

19:00Platoul Prefecturii, Concert Battle of the Sound

20:00 Foaier, Lansare carte Liviu Ciulei, acasă şi-n lume”, antologie îngrijită de Florica Ichim şi Anca Mocanu

21:00Sala Studio, Cum vă place de William Shakespeare, regia: Adam Burak, CoIn Theatre Company, UK; 1h 50 min. (15 min. pauză)

21:30Platoul Prefecturii, Concert Emperors of Rome, UK

23:00King Pub, Petrecere Algeriană

iun.
9
vin
BABEL F.A.ST. 2017 – Sunetul @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 9 toata ziua
[:ro]BABEL F.A.ST. 2017 - Sunetul[:] @ Teatrul Tony Bulandra | Târgoviște | Județul Dâmbovița | România

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski, Macedonia

19:00Sala Mare, 5 by 5, regia: Cristina Bernal, Dram Teatro, Spania; 1h 20 min.

20:30Sala Studio, Iluzionistul, după Matei Vișniec, regia: Letteria Giuffrè Pagano, Telluris Associati, Italia; 1h

21:30Platoul Prefecturii, Kyz Zhibek, regia: Kuandyk Kasymov,  Zhambyl Regional Kazakh Drama Theatre, Kazahstan; 45 min.

23:00King Pub, Petrecere Kazahă

iun.
10
sâm
BABEL F.A.ST. 2017 – Sunetul @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 10 toata ziua
[:ro]BABEL F.A.ST. 2017 - Sunetul[:] @ Teatrul Tony Bulandra | Târgoviște | Județul Dâmbovița | România

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski, Macedonia

18:00Sala Mare, 20 de tăceri, regia: Charles Chemin, Groupe Karol Karol, Franţa; 1h 20 min.

21:00Platoul Prefecturii, Recital ITRAN, Algeria

21:15 –  Platoul Prefecturii, Concert  1000facez, Republica Moldova

21:30Platoul Prefecturii, Concert WHITE MAHALA, România

22:00Sala Mare, Salonul nr. 6, după A. P. Cehov, regia: Dumitru Acriș, Teatrul Tony Bulandra; 2h 15 min. (fără pauză)

23:00King Pub, Petrecere Coreeană

iun.
11
Dum
BABEL F.A.ST. 2017 – Sunetul @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 11 toata ziua
[:ro]BABEL F.A.ST. 2017 - Sunetul[:] @ Teatrul Tony Bulandra | Târgoviște | Județul Dâmbovița | România

11:00Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

15:00Sala Oglinzilor, Conferință Jeungwoo Son & Hyungjong Song, Coreea de Sud

18:00Muzeul de Istorie, Oedipus – Cei care vor să ştie, regia: Jinah Choi, Nolddang Theatre Company, Coreea de Sud; 1h 10 min.

20:00Sala Mare, Corul Orfanilor, regia: Jerzy Zoń, Teatr KTO, Polonia; 55 min.

23:00King Pub, Petrecere Network

apr.
20
vin
CAMINO, DRUMUL SPRE LUMINĂ – Lansare de carte @ Teatrul Tony Bulandra -Foaier
apr. 20@17:00

CAMINO, DRUMUL SPRE LUMINĂ. JURNALUL UNUI MEDIC ANESTEZIST

Autor: Ecaterina Botoncea

iun.
1
vin
AnimaȚie – Festivalul Copiilor @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 1 toata ziua
10:00 Deschiderea festivalului
10:00 Formația Candy Dance – Palatul Copiilor Târgoviște, prof. Ionela Iordache
10:30 Văduva Dance Academy Kids – prof. coregrafi Ada și Răzvan Văduva
10:00 – 14:00 Ateliere de joacă și creație – Păpuși, Modelaj baloane, Pictură pe față, Desene pe asfalt
11:00 Țara jucăriilor – Quartet Gorgon Grigorescu
12:30 Cenușăreasa, regia: Daniel Burcea, Asociația C.R.E.A.S.
13:30 Școala de balet Daniela Rotari, prof. Daniela Rotari
16:00 – 18:00 Spectacol de dans Dana Gym & Dance, prof. coord. Dana Dragomir
18:00 Năzdrăvăniile lui Păcală, regia: Antoniu Vasile Berenyi, Teatrul Tony Bulandra
16:00 – 19:00 Ateliere de joacă și creație – Păpuși, Modelaj baloane, Pictură pe față, Desene pe asfalt
iun.
2
sâm
AnimaȚie – Festivalul Copiilor @ Teatrul Tony Bulandra
iun. 2 toata ziua
10:00 La Strada – Quartet Gorgon Grigorescu
10:00 – 14:00 Ateliere de joacă și creație – Păpuși, Modelaj baloane, Pictură pe față, Desene pe asfalt
11:00 Laboratorul de distracție, cu Andra Tisha Mirescu
12:00 Școala de dans „Elegante Dance Academy” Târgoviște, prof. Ene George Simon
13:00 – 14:00 Păstrătorii de tradiții din Șotânga – maestru coregraf Răzvan Văduva
17:00 – 20:00 Ateliere de joacă și creație – Păpuși, Modelaj baloane, Pictură pe față, Desene pe asfalt
18:00 Întâmplările celor trei purceluși, regia: Gheorghe Balint, Teatrul Tony Bulandra
19:00 Prințesa Anastasia, regia: Daniel Burcea, Asociația C.R.E.A.S.
iun.
15
sâm
Festivalul Medieval DRACULA @ Curtea Domnească
iun. 15 toata ziua

10.30 – 23.00 –  Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

11.00 – 19.00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

11.00 – Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

12.30 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

13:00 Dansuri medievale cu artiștii trupei Anacronism, Paladinii de Medieș

13:30 – Pauză

15:30 – Muzică instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

16.00 – Interactiv cu publicul –Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

18.00 – ”DANSUL PÂNZELOR” – spectacol de dans și acrobații cu pânze – Anacronism Sibiu

18:30 – Recital de muzică medievală – formația Nomen Est Omen

18.30 – Parada medievală ”Solie la Turnul Cetății” – Bd.Regele Carol I (Teatrul Tony Bulandra) – Bd. Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Complexul Muzeal ”Curtea Domnească”

19:30 – Moment solemn – Înmânarea soliei

20:00 – Muzică vocal instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

21:00 – Spectacol istoric „Vlad Țepeș – Răzbunarea”, efecte speciale, cascadorii și dresură de cai – realizat de Compania Goldstone Films

22:00 – Spectacol cu foc – trupa Piro

iun.
16
Dum
Festivalul Medieval DRACULA @ Curtea Domnească
iun. 16 toata ziua

10.30 – 23.00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

11.30 –Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

11:30 – Conferință pe teme istorice: ”Cei 33 de domnitori feudali valahi” și momente artistice susținute de elevii Palatului Copiilor, eveniment organizat de Biroul Protejarea Patrimoniului Cultural și Dezvoltare Turistică din cadrul Primăriei Municipiului Târgoviște – locație: Sala de Conferințe a Muzeului Tiparului și Cărții Vechi

13:00 –Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

13:30 – Pauză

15:00 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

16:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Nomen Est Omen

18:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Cimpoierii de Transilvania

18:15 – Deschidere oficială festival

18:30– ”Domnițele Cetății” dansuri medievale –  Anacronism, Paladinii de Medies

19:00 – ”DANSUL PÂNZELOR” și ”Dansul spadelor” – Moment coregrafic susținut de artiști ai trupei Anacronism

19:30 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

20:00 – Concert eveniment: Trupa ”Huniadi Cantores”, Cimpoierii de Transilvania și Trupa ”Trei Parale”

22:30 – Spectacol cu foc – trupa Piro

Comentariile sunt închise.