Calendar

feb.
17
joi
#nuEu @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Studio
feb. 17@19:00
Spectacol de teatru performativ
Cu Andreea Tanase
Regia: Casandra Topologeanu
feb.
18
vin
DOAMNA ESCOBAR @ Casa Tineretului
feb. 18@19:00
un spectacol cu/de Ana Maria Carablais
feb.
19
sâm
ÎNTÂMPLĂRILE CELOR TREI PURCELUȘI @ Casa Tineretului
feb. 19@10:00
Regia: Geo Balint
feb.
20
Dum
CRIMĂ ȘI PEDEAPSĂ @ Casa Tineretului
feb. 20@19:00
după F. M. Dostoievski

Regia: Dumitru Acriș

 

feb.
24
joi
POVEȘTI DE FAMILIE @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Studio
feb. 24@19:00
de Biljana Srbljanović

regie: Cătălina Baciu

scenografie: Andreea-Diana Nistor

Piesa de teatru Povești de familie a fost scrisă de Biljana Srbljanovic în aprilie 1998 și pusă în scenă la Atelje 212 în Belgrad și a cîștigat premiul pentru cea mai bună piesă nouă la festivalul de teatru de la Novi Sad. De atunci, a fost tradusă și montată peste tot în lume.

Piesa redă climatul războielor prin care au trecut țările fostei Iugoslavii după căderea comunismului, atacînd sărăcia, egoismul, cinismul omului simplu, nepriceput la politică, dar profund prins în mrejele ei. Mesajul poate fi reactualizat, deoarece ar viza atît criza economică de astăzi, cît și prăbușirea valorilor familiei tradiționale.

Piesa este o comedie sumbră foarte reușită, în care actorii joacă rolul unor copii, jucîndu-se, la rîndul lor, de-a mama și de-a tata. De fiecare dată, jocul se oprește atunci cînd copilul își ucide părinții.

feb.
25
vin
CINEVA ARE SĂ VINĂ @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Studio
feb. 25@19:00
de Jon Fosse
regia: Monica Pop
feb.
26
sâm
AVENTURILE PEȘTIȘORULUI AZURIU @ Casa Tineretului
feb. 26@10:30
afis-pestisor-everegia: Dan Țopa
SOSESC DESEARĂ @ Casa Tineretului
feb. 26@19:00
de Tudor Mușatescu
regia: Laurențiu Calomfirescu
feb.
27
Dum
MIREASĂ DE ÎMPRUMUT @ Casa Tineretului
feb. 27@19:00
de A. Lindgren
regia: Răzvan Popa
mart.
5
sâm
VRĂJITORUL DIN OZ @ Casa Tineretului
mart. 5@10:00
Regia: Nicolae Poghirc

Distribuția:
Dorothy – Ana Maria Cucută
Toto – Andreea Drugulescu
Leul cel fricos – Antonia Ionescu
Omul de tinichea – Mihai Bălăceanu
Scarecrow – Florin Georgescu
Vrăjitorul din Oz / Paznicul – Ilie Ghergu
Vrăjitoarea cea bună / Vrăjitoarea cea bună / Glinda – Camelia Varga

 

Comentariile sunt închise.