Calendar

oct.
24
joi
O SCRISOARE PIERDUTĂ @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
oct. 24@19:00

de I.L. Caragiale

Regia: Sorin Militaru
Costume: Valentin Codoiu

Distribuția:
Tipătescu – Dorin Zachei, Zoe – Paula Chirilă, Trahanache – Paul Chiribuță, Catavencu – Liviu Cheloiu, Pristanda – Ilie Ghergu, Cetățeanul turmentat – Cristian Olaru, Farfuridi – Radu Câmpean, Brânzovenescu – Emanuel Bighe, Dandanache – Mircea Silaghi

și Alegătorii: Ștefan Ștefănescu, Florin Georgescu, Radu Ilicea, Alexandru Sandu, Mircea Macarie, Matei Corbu, Gheorghe Dima, Florin Necșoiu

Regia tehnică: Radu Ilicea & Alexandru Sandu, Sunet: Andrei Enache, Lumini: Adrian Dragomir

oct.
25
vin
LIVADA DE VIȘINI @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
oct. 25@19:00

după A.P. Cehov

Regia: Jeungwoo Son

Adaptarea: Kihoon We
Scenografia: Maria Miu
Asistent scenograf: Diana Sav
Coregrafia: Hugo Wolff

Distribuția:
Liubov Andreevna Ranevskaia – Adriana IRIMESCU TITIENI
Ermolai Alekseevici Lopahin – Mircea SILAGHI
Leonid Andreevici Gaev – Ilie IORDAN
Varia – Andrada FUSCAȘ
Ania –Teodora COLȚ
Peter Sergheievici Trofimov – Emanuel BIGHE
Boris Borisovici Simeonov Pișcik – Ilie GHERGU
Firs – Corneliu JIPA
Cerșetorul – Florin GEORGESCU

Regia tehnică: Radu Ilicea & Alexandru Sandu, Sunet: Cătălin Buzea, Lumini: Oana Caibăr

oct.
26
sâm
ALBĂ CA ZĂPADA ȘI CEI ȘAPTE PITICI @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Studio
oct. 26@10:00

Regia: Viorica Máté

Scenografia: Eugenia Tărășescu Jianu
Muzica: Venczel Péter

 

OTHELLO @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
oct. 26@19:00

afis-othello-final-micde William Shakespeare

Regia: SUREN SHAHVERDIAN
Scenografie: MC Ranin

oct.
27
Dum
TAKE, IANKE ȘI CADÎR @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
oct. 27@19:00

de Victor Ioan Popa
un spectacol de Mc Ranin

nov.
1
vin
FEMEIA MĂRII @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
nov. 1@19:00

după Henrik Ibsen
un spectacol de Andreas Merz-Raykov

Femeia Mării a lui Ibsen este un portret psihologic construit cu grație și încarcă simbolic cu o atmosferă de coșmar. Personajele se simt vinovate, asuprite, se închid în propria lor interioritate în loc să-și comunice unui altuia problemele. Se simt vinovate pentru că nu pot fi cine ar trebui să fie în ochii altora. Sunt oprimați pentru că sunt schimbați atât de mult de ceilalți prin cerințele pe care le impun, în cât ar vrea să vadă totul cum se prăbușește ca să se simtă în sfârșit liberi.

nov.
2
sâm
CERNOZAURII @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Studio
nov. 2@10:00

Regia: Radu Dinulescu

Spectacol pentru copii peste 6 ani.

Spectacolul „Cernozaurii” reprezintă un punct de pornire pentru dezbateri asupra noilor tendințe în spectacologia mondială, în dezvoltarea spectacolelor multidisciplinare: spectacole multimedia, de teatru circ, teatru dans, teatru de marionete, genuri la care s-a adăugat și o componentă ce ține de artele numerice.

O altă temă de dezbatere este cea afolosirii inadecvate a energiei nucleare, asupra tratării necorespunzătoare a deșeurilor nucleare provenite de la centralele locale sau a deșeurilor provenite din alte țări cu scopul de a fi tratate sau depozitate la noi.

O altă temă de dezbatere ar fi aceea a reconcilierii religioase a eucumenismului a toleranței.

SALONUL NR. 6 @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
nov. 2@19:00

de A. P. Cehov
regia: Dumitru Acriș

nov.
3
Dum
STEAUA FĂRĂ NUME @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
nov. 3@19:00

afis-steaua-fn-02de Mihail Sebastian
Regia: Chris Nedeea

 

Mona – Antonia Ionescu
Miroiu – Sebastian Bălășoiu
Udrea – Cătălin Mareș
Domnișoara Cucu – Ioana Farcaș
Grieg – Bogdan Farcaș
O Elevă –Ana Maria Cucută
Seful Gării – Cristina Dumitra
Ichim/Conductorul – Andreea Tănase
Pascu/Un Țăran – Camelia Pintilie

nov.
6
mie
MĂRUL DE AUR @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Studio
nov. 6@10:00

după Frații Grimm

Un spectacol de Monica Baldea

Cu Ana Maria Cucută

Comentariile sunt închise.