Calendar

sept.
6
vin
Zilele Cetății Târgoviște @ Curtea Domnească
sept. 6 toata ziua

06 septembrie

Activități tradiționale, artistice și culturale

09.00 – Deschidere Târgul negustorilor organizat de Primăria Municipiului Târgoviște- Locație: Parcul Chindia

09:00 – Deschidere eveniment Grădini internaționale – Locație: Parcul Chindia

11:00 – Deschidere Salonul Editorial ”Ion Heliade Rădulescu”Locație: Scuarul Primăriei

11:00 – Deschidere Târgul de AnticariatLocație: Scuarul Primăriei

11:00 – Deschidere Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște / Județul Dâmbovița – organizat de B.P.P.C,D.T în parteneriat cu Complexul Muzeal ,,Curtea Domnească”. Locație: Scuarul Primăriei

11:30 – 18:00 – Valori târgoviștene – expoziție de pictură, sculptură, ceasuri – Primăria Târgoviște

13:00 – Premierea cuplurilor care împlinesc 50 de ani de căsătorieLocație: Primăria Târgoviște – Sala Florentină

16:00 – Deschidere oficială Târgul meșterilor populari organizat de Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița – Locație: Parcul Mitropoliei

18:00 – PARADA –Târgovișteprivind spre viitor Traseu Teatrul Tony Bulandra – B.dul Carol I – B.dul Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Parcul Chindia

18:30 – 22:00 Concert de muzică populară – organizat de Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița – Locație: Parcul Mitropoliei

18:30 – Deschiderea oficială a festivalului ”Zilele Cetății Târgoviște”Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

19:00 – Concert ”Ethos” susținut de Vlad Miriță și Frații Cazanoi – Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

20:30 – Concert TrooperLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

21:30 – Video mapping – Spectacol de proiecție lumini pe Turnul Chindiei Locație: Parcul Chindia (zona ruine -Turnul Chindiei

 

Activități sportive

17.00 – Cupa Chindia la Fotbal – Turneul Cartierelor – Locație: Complexul Turistic de Natație

17.00 – Cupa Zilele Cetății la tenis de câmp: juniori și seniori – Locație: Parcul Chindia și Baza sportivă Vascony

sept.
7
sâm
Zilele Cetății Târgoviște @ Curtea Domnească
sept. 7 toata ziua

07 septembrie

Activități tradiționale, artistice și culturale

09.00 – 23.00 –Târgul negustorilor organizat de Primăria Municipiului Târgoviște – Locație: Parcul Chindia

09.00 – 23.00 – Târgul meșterilor populari organizat de Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița – Locație: Parcul Mitropoliei

11:00 – 18:00 – Salonul Editorial ”Ion Heliade Rădulescu”Locație: Scuarul Primăriei

11:00 – 21:00 – Târgul de AnticariatLocație: Scuarul Primăriei

11:00 -18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște / Județul Dâmbovița – organizat de B.P.P.C,D.T în parteneriat cu Complexul Muzeal ,,Curtea Domnească”. Locație: Scuarul Primăriei

11:30 – 18:00 – Valori târgoviștene – expoziție de pictură, sculptură, ceasuri – Primăria Târgoviște

11:00 – ”Cartierul Copiilor” – Spectacol de teatru susținut de Teatrul Tony BulandraLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

12:00 – ”Cartierul Copiilor” – Spectacol de dans – clasa Daniela Rotari Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

14:30 –”Cartierul Copiilor” – Spectacol interactiv și concursuri pentru copii – Teatrul Vostru SibiuLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

16:30 – –”Cartierul Copiilor” –Opera Comică pentru copii BucureștiLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

17:00 – Expoziție ”Retrospectiva anualelor de arhitectură”, realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest – Locație: Centrul Vechi al municipiului Târgoviște

20:30 – Concert”Renașterea spiritului – Călătorie Balcanicăsusținut de Ovidiu Lipan Țăndărică și invitații săi: Rona Hartner, Stelu Enache, Panțîru Brass, Grupul BalcanoLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

Activități sportive

17.00 – Cupa Zilele Cetății la tenis de câmp : juniori și seniori- Locație: Parcul Chindia și Baza sportivă Vascony

17.00 – Cupa Chindia la Fotbal – Turneul Cartierelor – festivitatea de premiereLocație: Complexul Turistic de Natație

18.00 – FOTBAL: Echipa Consiliului Local Municipal vs. Old Boys ”Petrolul Ploiești”Locație: Complexul Turistic de Natație

MOTANUL ÎNCĂLȚAT @ Parcul Chindia - Zilele Cetății Târgoviște
sept. 7@11:00

afis-motanul-incaltat-2016de Charles Perrault
regia: Alin Antemir

 

sept.
8
Dum
Zilele Cetății Târgoviște @ Curtea Domnească
sept. 8 toata ziua

08 septembrie

Activități festive și religioase

09:00 – Slujba religioasă de Sfânta Zi a Nașterii Maicii Domnului – Locație: Catedrala Mitropolitană Târgoviște

12:00 – Procesiune. Traseu: Mitropolia Târgoviște-Bulevardul Mircea cel Bătrân-Calea Domnească- Curtea Domnească

13:00 – Ședința festivă a Consiliului Local Municipal TârgovișteLocație: Curtea Domnească

 

Activități tradiționale, artistice și culturale

10.00 – 23.00 – Târgul negustorilor organizat de Primăria Municipiului Târgoviște – Locație: Parcul Chindia

10.00 – 23.00 – Târgul meșterilor populari organizat de Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița – Locație: Parcul Mitropoliei

10:00 – 18:00 – Târgul de AnticariatLocație: Scuarul Primăriei

10:00-18:00 –Salonul Editorial ”Ion Heliade Rădulescu”Locație: Scuarul Primăriei

10:00-18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște / Județul Dâmbovița – organizat de B.P.P.C,D.T în parteneriat cu Complexul Muzeal ,,Curtea Domnească”. Locație: Scuarul Primăriei

11:00 Cartierul Copiilor – Teatrul Vostru Sibiu – spectacol interactiv, concursuri cu și pentru copii – Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

12:30 Cartierul Copiilor – Spectacol pentru copii cu Magicianul (Marian Râlea) – Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

15:00 – Premierea concurenților din cadrul evenimentului ”Grădini medievale”- Locație: Parcul Chindia

17:00 –Valori târgoviștene: Corul Liceului Ienăchiță Văcărescu și Concert de muzică de filmsusținut de orchestra Liceului Bălașa DoamnaLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

20:00 – Concert de muzică electronică – susținut de DJ KT și DJ Dinu Ivan – Locație: Parcul Chindia (zona ruine)

21:00 – Concert extraordinar – susținut de Goran Bregovic & Wedding and Funeral BandLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

După 22:00 – Foc de artificiiLocație: Parcul Chindia (zona ruine)

 

Activități sportive

15.00 – Festivitatea de premiereCupa Zilele Cetății la tenis de câmp : juniori și seniori – Locație: Parcul Chindia și Baza sportivă Vascony

sept.
19
joi
O SCRISOARE PIERDUTĂ @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
sept. 19@19:00

de I.L. Caragiale

Regia: Sorin Militaru
Costume: Valentin Codoiu

Distribuția:
Tipătescu – Dorin Zachei, Zoe – Paula Chirilă, Trahanache – Paul Chiribuță, Catavencu – Liviu Cheloiu, Pristanda – Ilie Ghergu, Cetățeanul turmentat – Cristian Olaru, Farfuridi – Radu Câmpean, Brânzovenescu – Emanuel Bighe, Dandanache – Mircea Silaghi

și Alegătorii: Ștefan Ștefănescu, Florin Georgescu, Radu Ilicea, Alexandru Sandu, Mircea Macarie, Matei Corbu, Gheorghe Dima, Florin Necșoiu

Regia tehnică: Radu Ilicea & Alexandru Sandu, Sunet: Andrei Enache, Lumini: Adrian Dragomir

sept.
20
vin
SUNTEM FĂCUȚI DIN PRAF DE STELE @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
sept. 20@19:00

Regia: Scott Johnston (Scoția)

Cu Voluntari ai Festivalului BABEL: Anca Gabriela Vezeteu, Ioana Teodora Brezoi-Mirică, Iulia Elena Stroie, Camelia Elena Barbu, Ștefania Beatrice Stelea, Dariana Rebeca Zamfir, Anca Elena Bălaș, Maria Emma Istrate, Remi Iulian Dobre, Horia Mihai Rizescu, Robert Iamandi, Andrei Vlad Vasile, Dariana Irina Vasile, Ștefania Nițescu, Elena Bălan.

sept.
21
sâm
SOSESC DESEARĂ @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
sept. 21@19:00

de Tudor Mușatescu
regia: Laurențiu Calomfirescu

sept.
22
Dum
MOTANUL ÎNCĂLȚAT @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Studio
sept. 22@10:00

afis-motanul-incaltat-2016de Charles Perrault
regia: Alin Antemir

 

SONATA KREUTZER @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Mare
sept. 22@19:00

după Lev Tolstoi
Un spectacol de Mc Ranin

 

Distribuția:
Tolstoi – Mihai Verbițchi
Natalia – Iulia Verdeș
Poznicev – Ilie Iordan
Trukacevski – Mircea Silaghi

sept.
24
mar
MĂRUL DE AUR @ Teatrul Tony Bulandra - Sala Studio
sept. 24@10:00

după Frații Grimm

Un spectacol de Monica Baldea

Cu Ana Maria Cucută

Comentariile sunt închise.