Andreea Tănase

Data nașterii: 26.09.1989

PREGĂTIRE PROFESIONALĂ

2011-2014 Facultatea de Teatru și Film, Universitatea Babes Bolyai , Cluj-Napoca, secția actorie, clasa Conf. dr. habil. Miklos Bacs, Lect. univ. Irina Wintze, Asist. drd. Camelia Curuțiu

EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

TEATRU

  • Samira Jusic, Balcanicele , Jules Tasca, regia Alexander Hausvater,  2015, Teatrul Dramatic Tony Bulandra, Târgoviște
  • Fata cu porumbel,  Inventatorul iubirii, Gherasim Luca, regia Horatiu Mihaiu, 2015, Teatrul Dramatic Tony Bulandra, Târgoviște
  • Antigona, Antigona, Sofocle, regia Sorin Militaru, 2015, Teatrul Dramatic Tony Bulandra, Târgoviște
  • Dona ClorisRozmarin sau Maghiran, A. Jose da Silva, regia Joao Mota, 2015, Teatrul Dramatic Tony Bulandra, Târgoviște
  • Kristine Linde,  Nora, Henrik Ibsen, regia Gelu Badea, 2016, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște
  • Ichim, Conductorul, Steaua fara Nume, Mihail Sebastian, regia Chris Nedeea, 2016, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște
  • Assistant Director, Amazonia, Michal Walczack, regia Chris Nedeea, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște
  • MașaTrei Surori, A.P. Cehov, regia Aleksander Ivanovski, 2016, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște
  • Katarina, Imblanzirea Scorpiei, W. Shakespeare, regia MC.Ranin, 2017, Teatrul Ariel, Râmnicul Vâlcea
  • Miranda, Furtuna, W. Shakespeare, regia Istvan Szabo, 2017, Teatrul Tony Bulandra, Targoviste
  • Ea, Cineva are sa vina , Jon Fosse, regia Monica Pop, 2017, Teatrul Tony Bulandra, Targoviste
  • Performer, I am Lalla, un performance poetic-spatial condus de Ekaterina Zorina, 2017, Centrul National al Dansului, Bucuresti
  • Dansactriță, Carmen, Prosper Merimee, regia Suren Sahverdyan, 2018, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște
  • Tofana, Patima Rosie, Mihail Sorbu,  regia Gelu Badea, 2018, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște
  • Podkolesin, Căsătoria, Gogol, regia Petr Shereshevsky, 2018, Teatrul Nottara, Bucuresti
  • Femeia Mării,  Femeia Mării, H. Ibsen, regia Andreas Merz, 2019, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște
  • Medeea,  Argonautas, scenariul și regia M.C.Ranin, 2019, coproducție cu Teatro da Comuna, Lisabona, Portugalia
  • Katerina Ivanovna Marmeladova, Crimă și pedeapsă, regia Dumitru Acris, 2019, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște

FILM

  • Adina, Alex, scurtmetraj, regia Adina Groza
  • MaraValea Orbilor, regia Ion Ionescu
  • Camelia Dumitrescu, Richard and Sabina, regia John Grooters

COMMERCIAL

  • Voice-over: Tarom, Napolact, Mathaus, Star Chips, League of Legends (personaj Morgana), Avicola
  • Mediterranean Girl , Food Commercial for India, produs de Family Film
  • Contabila, Ejobs, produs de Studio Set Production
  • Mama, Avicola, produs de Propaganda Creative Marketing

 WORKSHOPS / TRAININGS

  • Teatru Noh, Teatrul Odeon, București, 2011
  • Teatru Sport cu Dragoş Muscalu, Facultatea de Teatru și Film, 2011, Cluj-Napoca
  • Siena Summer School. Playing Identities: Acting, The Self and Society, Italia, 12-14 iulie 2012 :
    • The Cognitive Actor: Under the Cowl condus de Angelo Romagnoli
    • Vocal Trainig: Rhythmical and Musical Excercices cu Laszlo and Bank Sary
    • Theatre acting techniques: Improvisation condus de Irina Wintze
    • Stage Movement: Body Techniques cu Andras Domotor
  • Contact Improvisation susținut de  regizorul Uray Peter, FTT, 2012, Cluj
  • Meyerhold`s Biomechanics cu actorul Rainer Dobernig, martie 2012,  noiembrie 2013, Cluj
  • The Clowns,  cu actorul Eli Simon, Teatrul Naţional Cluj-Napoca, 2012
  •  Relationship between text and physical action, Tage Larsen in cadrul Zilelor Odin, 31 octombrie-4 noiembrie 2012, Cluj
  • Masterclass cu Eugenio Barba si Julia Varley in cadrul Zilelor Odin, 31 octombrie-4 noiembrie 2012, Cluj
  • Dans contemporan cu coregraful Attila Bordas, FTT, mai 2013, Cluj-Napoca
  • ACTION, RHYTHM, AND THE ACTOR LED  cu compozitorul Jean Jacques Lemetre,  Théâtre du Soleil, la Facultatea de Teatru și Televiziune, 2013, Cluj-Napoca
  • Perdekamp Emotional Method cu actorul, regizorul și dramaturgul Stephen Perdekamp și actrița Sarah Victoria, Facultatea de Teatru și Televiziune, 2013
  • Antigona in the monastery cu Raul Iaiza, in fostul refectoriu al manastirii franciscane, Cluj- Napoca, 22-25 mai 2014
  • Monolog Shakesperean cu Ion Caramitru si M. Pennington in cadrul Festivalului National de Teatru la Teatrul National Bucuresti, noiembrie 2016
  • Commedia Dell`arte Italiana cu Michele Casarin, Teatrul Tony Bulandra, Targoviste, 2017
  • Tabara Intensiva de Dans Contemporan organizata de Contemporany Artistic Movement Platform la Sfantu Gheorghe, 21-26 august 2017
  • Dans contemporan cu Won Won Myeong in cadrul Festivalului National de Teatru, Linotip-Centru Independent Coregrafic, 20-26 octombrie 2017
  • Poezie, prozodie si tehnica subtextului cu Ion Caramitru in cadrul Galei Tanarului Actor, Hop la Costinesti, septembrie 2018
  • Laborator de teatru Dens cu Petr Shereshevsky, Teatrul Nottara, Bucuresti, 10-17 septembrie 2018
  • The method. Despre actoria de film si teatru cu Marcia Haufrecht si Robert Haufrecht, noiembrie 2018, București
  • Laborator de teatru Dens cu Boris Pavlovic, Teatrul Nottara, Bucuresti, iulie 2019

PREMII

  • Nominalizare la Premiul Uniter pentru Debut cu rolul Samira Jusic din Balcanicele in regia lui Alexander Hausvater la Teatrul Tony Bulandra din Targoviste, 2016
  • Premiul pentru cea mai buna actrita la Gala Tânărului Actor HOP, 2018

FESTIVALURI

  • Impact Fest-International Performing Arts Festival, Veles, Macedonia, 2016
  • Festivalul International de Teatru Puskin, Pskov, Rusia, 2019

APTITUDINI ȘI COMPETENȚE

  • Scrimă
  • Lupte scenice
  • Bicicletă
  • Role
  • Canto (alto)
  • Dans contemporan, step (basic), tango (basic)
  • Fotografie pe film și digitală
  • Machiaj scenic
  • Scenografie
  • Regie
  • Scriere creativă

Limbi străine

  • Engleză (avansat)
  • Franceză (avansat)
  • Spaniolă, portugheză, italiană, greacă (începător)

 

Comentariile sunt închise.