Liviu Cheloiu

Locul si data nasterii: Ramnicu Valcea, 28.06.1975

Studii: Universitatea LUCIAN BLAGA Sibiu, Facultatea de Arte, Arta Teatrala, Actorie, Clasa Prof. Univ. Dr. Florin Zamfirescu, Lector  Univ  Dr. Virgil Flonda – 2001

Bursa la Virginia Commonwealth University RICHMOND, VIRGINIA – USA, 2001

Universitatea CONSTANTIN BRANCOVEANU Pitesti, Filiala Ramnicu Valcea, MASTER in Marketing in Administratie Publica, Finante, Banci – 2008

Limbi straine: Engleza, Franceza

Aptitudini: canto, sport, lupte scenice, dans, auto B, lupte floreta si sabie, spada.

Membru UNITER din 2005

Activitatea profesionala :

In prezent :

  • Actor angajat al Teatrului TONY BULANDRA Targoviste
  • Profesor/ trainer Arta Actorului de Teatru si Film la Academia STUDIORILE BUFTEA Bucuresti
  • Selectioner al Festivalului International de Teatru Targoviste BABEL F.A.S.T.
  • Director Artistic al Companiei Independente de Teatru TEATRUL PATRU BUCURESTI
  • Colaborator al Teatrului de Arta Bucuresti.

In timp, Colaborator si angajat, la :

  • Teatrul NOTTARA Bucuresti
  • Teatrul Dramaturgilor Romani Bucuresti
  • Teatrul National MARIN SORESCU Craiova
  • Teatrul ANTON PANN Ramnicu Valcea,
  • Teatrul Municipal ARIEL Ramnicu Valcea.
  • Teatrul National RADU STANCA Sibiu,
  • Teatrul ANDREI MURESANU Sfantu Gheorghe,
  • Teatrul de Arta Deva,
  • Teatrul ODEON Bucuresti.

Evenimente:

  • Moderator – la Peste 50 de workshop-uri TEAM BUILDING.
  • MC & ANIMATOR –  COCA-COLA WAVE SOUND iunie-august 2005
  • MC – Lansare Logan MCV 2006
  • MC – Ziua Portilor Deschise DACIA-RENAULT, 2007
  • MC & ANNOUNCER – Lansare Dacia SANDERO 2008
  • MC & ANNOUNCER – BCR-Banca pentru locuinte, Olimpiada Economisirii-Creditarii 2008
  • Prezentator in peste 50 de evenimente, printre care:
  • Prezentator – Festivalul International de Jazz Sibiu 2007, 2009
  • Prezentator – Festivalul National de Dans Sibiu, 2006 – 2021
  • Prezentator – Gala de Excelenta a Primariei Targoviste 2016, 2017
  • Prezentator – Festivalul national de romante „Crizantema de Aur” 2010, 2013
  • Prezentator Gala ”Great Battle of the Bands” GBOB, Finala pe Romania 2015
  • Prezentator MAGIA CHITAREI 2018
  • Promoter PILSNER URQUELL 2011
  • MC – Festivalul COOLtura URBANA Targoviste, 2011
  • MC – Zilele Cetatii TARGOVISTE 2018 – 2022

Reclama:

  • Hofbrau Bier 2004
  • Antares Transport 2005
  • Meridian Ocazii 2008
  • Cosmote 2008
  • Napolact 2009
  • Johnon & Johnson USA 2011
  • Bere Bucegi 2011
  • Superbet 2012
  • Romtelecom 2013
    Cancan TV 2013
  • Carpatina 2013
  • Unicredit 2014
  • Vincon 2015
  • Adeplast 2015
  • OLX 2016
  • Bere Bucegi 2017
  • Vedexim Max 2017
  • Autovit 2018.
  • VelPitar 2019
  • AB market 2020
  • Orange Romania Secret Santa 2020

Regie in teatru:

  • DUBLU SAU NIMIC, de Corneliu Jipa – Teatrul IV Bucuresti, 2013

Productie teatrala:

  • DUBLU SAU NIMIC, de Corneliu Jipa – Teatrul IV Bucuresti, 2013
  • DUMNEZEU IUBESTE, de Zlata Demina, regia Tomi Cristin, Teatrul IV Bucuresti, 2014
  • SOTUL SOTIEI MELE, de Miro Gavran, regia Anca Maria Colteanu, Teatrul IV, 2014

Referinte Teatrale :

  • Participant la atelierele Academiei de Teatru LIMOGES, FRANTA 1999
  • Participant al Academiei de Vara Shakespeare – Scarbbourgh, cu reprezentare in Festivalul International de Teatru Fringe Edinbourgh 2001
  • Director Executiv si Selectioner al Festivalului Artelor si Spectacolului BABEL Targoviste 2007, 2014 – 2019
  • Tour Manager al Companiei SCOTTWORKS si EDINBURGH TELLFORD COLLEGE, in turneele organizate in Romania in 2006, 2007 si 2008
  • Premiul pentru cel mai bun actor intr-un rol principal masculin la Festivalul International de Teatru ”FestIN pe Bulevard” 2016
  • Premiul pentru cel mai bun actor intr-un rol principal masculin la Festivalul International de Teatru Independent „COMIC7B” Buzau 2017

Peste 150 de roluri in teatru, teatru radiofonic, televiziune si film.

Film :

  • Jucatorul de poker –  LAZAR – scurtmetraj, regia Dan Mihalcea 2005
  • Paul Ionascu –  2010. Miercuri – scurtmetraj, regia Cristina Iordan 2010
  • Sheriff von Cairo – AVENTURILE LUI HUCK FINN – lungmetraj, Germania 2011
  • Concurentul – PAINE SI CIRC – scurtmetraj, regia Mara Ionescu 2012
  • Barmanul – INBULZEALA IN FATA UNEI USI INCHISE – scurtmetraj, regia Vasile Petrovski 2013
  • Fratele 1 – FANTANA FERMECATA – mediu metraj, regia Andrei Enoiu, 2013
  • Barbatul cu broasca testoasa – ADA – scurtmetraj, regia Stefania Maftei, 2014
  • Dumitru – ALB – scurtmetraj, regia Paul Cioran, 2014
  • Bolocan – UN ETAJ MAI JOS – lungmetraj, regia Radu Munteanu, 2014
  • Cristian – CAPACE – lungmetraj, regia Sorin Marin, 2015
  • Doru – SCURTCIRCUIT – lungmetraj, regia Catalin Saizescu, 2015
  • Investigatorul – AFACEREA EST – lungmetraj, regia Igor Cobilianschi, 2015
  • Costi – IDIOTUL – scurtmetraj, regia Alexandru Ranta, 2016
  • Popilian – EROII DE LA PODUL JIULUI – lungmetraj, regia Sergiu Prodan, 2019
  • Emil Dumitru – EST. Dittatura last minute – lungmetraj, regia Antonio Pisu, Italia 2019
  • Unchiul – Imi cunosc potentialul – scurtmetraj, REGIA Emy Ivasca, 2020
  • Sef Pasapoarte – Sibiu 89 – lungmetraj, Regia Tudor Giurgiu, 2022
  • Petrica – HORIA – lungmetraj, Regia Ana Maria Comanescu, 2022
  • Carciumarul – MADRIGAL – scurtmetraj musical, regia Maria Dragoi, 2022
  • Adrian Stanescu – Mai Departe – lungmetraj, Regia Teddy Necula, 2022

Televiziune :

  • TVR – Intalnire de basm, emisiune de divertisment pt copii
  • PRO TV – La bloc, La Servici, Vine Politia, seriale si sitcomuri tv
  • Kanal D – Gasca, sitcom tv
  • Antena 1 – Noaptea erorilor, emisiune de divertisment, farse
  • Antena 1 – Narcisa Salbatica, telenovela tv
    Prima TV – Capcan TV, emisiune de divertisment
  • PRO TV – Grigore Ponor –  O saptamana nebuna, nebuna, nebuna!! serial TV, 2013
  • PRO TV – La Maruta – Farsa, 2015
  • PRO TV – peste 20 de personaje – LECTII DE VIATA, SERIAL TV, 2012 – 2022
  • PRO TV – Las Fierbinti, 2016, 2020

Teatru Radiofonic :

  • Peste 10 roluri in cadrul Parteneriatului dintre Feastivalul Intertnational de Teatru Sibiu, Spectacole Lectura si Radio Romania Cultural,
  • PREOTUL – „D-ra Re Diez si Dl Re Minor” dupa Jules Verne, regia Gavril PINTE, 2008
  • STANKO – „Inchipuieste-ti ca esti Dumnezeu” de Matei Visniec, regia Mihai LUNGEANU, 2009
  • MEILLAC, HALEVY – CARMEN – the mechanics, regia Toma Enache, 2012
  • URSUL – „O fetita avea un urs”, regia Toma Enache, 2012
  • Dl. DEANNE – „Poveste de Craciun”, regia Toma Enache, 2012
  • GHOR – CINEMA, regia Ilinca Stihi, 2015

Voce :

  • Spoturi de promovare, SMART FM
  • Spoturi de promovare, Teatrul JOINT
  • Dublaj voce, Hornbach, reclama tv.
  • Spot Statie Magazine HORNBACH
  • Reclama produse ELFI
  • Reclama COCA COLA
  • Voice Over spot BABEL F.A.S.T.
  • Voice Over promovare PARAMOUNT CHANELL

Spectacole in limbi straine

Limba Engleza: The Christmas Lounch, de T. Wilder

  •                         Midsummer night’s dream, de W. Shakespeare
  •                         Star crossed lovers, dupa W. Shakespeare
  •                         The fly! What a Happiness…, de D. Motoc
  •                         Just… Moments, de I.L. Caragiale

Limba Franceza: Les Danaides, de Eschil

  •                           Le vole! Quelle Hereux…, de Doru Motoc
  •                           Alpenstock, de Remi  de Vos

Roluri in TEATRU:

  • FARFURIDI – MOFTURI, MONSER, MOFTURI, regia Doina MIGLECZI, 1993
  • PEPPINNO – ANGAJARE DE CLOVN, regia Doina MIGLECZI, 1994
  • EGIPTEAN – DANAIDELE, regia Silviu PURCARETE, 1995
  • CALUGARUL – TEREZA, TEREZA!!, regia Doina Migleczi, 1995
  • SPIRIDUSUL – DRAGOSTEA LUI DON PERLIMPLIN…, regia Cristian Ioan, 1996
  • POVESTITORUL – HARABABURA, regia Eugen CRISTEA, 1996
  • LACHEUL – IN LARG… , regia GOANGE MARINESCU, 1996
  • CETATEANUL INTARZIAT – PICASSO. OUTLANDOS D’AMOUR, eseu vizual de Horatiu MIHAIU,1996
  • HERMES – PACEA, regia Nikos SHIAFKALIS (CIPRU), 1998
  • RODERICK – PRANZUL CEL LUNG, regia Florin Zamfirescu, 1999
  • DEMETRIUS, TOCILA, ORLANDO – VISUL… CUM VA PLACE?, regia Florin Zamfirescu, 2000
  • VICTOR – VISAND O LIMBA IN CARE SA NE INTELEGEM CU TOTII, regia Florin Zamfirescu, 2001
  • PASTORUL – PILAFURI CU PARFUM DE MAGAR, regia Silviu PURCARETE, 2001
  • ROMEO – STAR CROSSED LOVERS, regia Constantin CHIRIAC, Claire HIND (UK), 2001
  • CHIRIAC – O NOAPTE FURTUNOASA, regia Doina MIGLECZI, 2001
  • INGERUL BELICOS – PROVOCARE! ZBOR, CE FERICIRE!!, regia Doina MIGLECZI, 2002
  • PRESEDINTELE CURTII – LEONCE SI LENA, regia McRANIN, 2003
  • PETRUCCHIO – IMBLANZIREA SCORPIEI, regia Gabriela DUMITRU, 2003
  • MEDVEDENKO – PESCARUSUL, regia Laurian ONIGA, 2003
  • PENTEU – BACHANTELE, regia Mihai MANIUTIU, 2003
  • TIPATESCU – O SCRISOARE PIERDUTA, regia Doina MIGLECZI, 2004
  • MAULER – BRECHT IN GUNOI sau SF IOANA A ABATOARELOR, regia Michael DIVINE (CANADA), 2004
  • TANARUL INDRAGOSTIT – MAESTRUL, regia Adonis FILIPPI (ALBANIA), 2004
  • ZENO – TARA LUI GUFI, regia Aurel PALADE, 2005
  • FUNDULEA – VISUL UNEI NOPTI DE VARA, regia Florin IONESCU (UNGARIA), 2005
  • PANTALONE – TURANDOT, regia Victor Ioan FRUNZA, 2005
  • DAMIS – ISPITIREA SFANTULUI ANTON, regia Mihai MANIUTIU, 2005
  • JIM – MENAJERIA DE STICLA, regia Mirela BUCUR, 2006
  • MOLIERRE – CABALA BIGOTILOR, regia Lazlo VADAS, 2006
  • TOM – TOM SI JERRY, regia Aurel PALADE, 2007
  • NAE GIRIMEA – D’ALE CARNAVALULUI, regia Aurel PALADE, 2007
  • DUMNEZEU, FARAONUL – BRANCUSI. SARUTUL, eseu vizual de Horatiu MIHAIU, 2007
  • CAPULET – ROMEO SI JULIETA, regia Kemal BASAR (TURCIA), 2007
  • BARBATUL – MATRUSHKA, regia Catalin CHIRILA, 2008
  • VASHA – DOAMNA MINISTRU, regia Magda CATONE, 2008
  • ANTIPHOLUS – COMEDIA ERORILOR, regia Louise DANCEANU, 2009
  • UN OM – INSOMNIACII, regia Sorin MILITARU, 2009
  • STANLEY KOWALSKI – UN TRAMVAI NUMIT DORINTA, regia Suren SHAHVERDYAN (ARMENIA), 2009
  • TATAL – TACAMURI DE PUI, regia Florin IONESCU (UNGARIA), 2010
  • SACHE – SOSESC DESEARA, regia Laurentiu CALONFIRESCU, 2011
  • VIRGIL – CU SUFLETUL NU-I DE GLUMIT, regia Alexandra POPESCU, 2011
  • TATAL -NU VA JUCATI CU FOCUL, regia Bogdan SARATEAN, 2011
  • BARBATUL, BARRY -HELTER SKELTER, regia Cristian JUNCU, 2011
  • LUKA – ACTIUNEA SE PETRECE LA CONACUL MOSIEI, regia Sorin MILITARU, 2011
  • SEBASTIAN – EMIGREISEN DRIM, regia Bogdan HUSANU, 2012
  • IORDACHE – D’ALE CARNAVALULUI, regia Toma ENACHE, 2013
    PETER – TRAXI POMP, regia Anca COLTEANU, 2013
  • HERMANN OBERTH – ZBURATORUL – Omul in spatiu, regia Mc Ranin, 2013
  • SOTUL – 6 DIN 49, regia Alexandru MAFTEI, 2013
  • OTAVIO – MINCINOSUL, regia Toma Enache, 2013
  • A1 si A2 – DUBLU SAU NIMIC, regia Liviu Cheloiu, 2014
  • FUNDULEA – VISUL LUI FUNDULEA, 2014
  • DRAGOMIR – NAPASTA, regia Catalin Chirila, 2014
  • SIR TOBY – A 12-A NOAPTE, regia Dianne Travis(UK), 2014
  • TONY – SOTUL SOTIEI MELE, regia Anca Maria Colteanu, 2014
  • VIC – TOM & JERRY, regia Chris Nedeea, 2014
  • JOVAN VLACO – BALCANICELE, regia Alexander Hausvater, 2014
  • PERSONAJE MULTIPLE – ATENTIE! TREC INGERI, regie colectiva, 2015
  • VON STRAK – AMADEUS, regia Toma Enache, 2015
  • ERIK SATIE – SATIERIKON, regia Horatiu Mihaiu, 2015
  • GEORGES DUDULEANU – GAITELE, regia Mc Ranin, 2015
  • BUCKINGHAM – RICHARD III, regia Di Trevis (UK), 2015
  • ALEXANDRU MANEA – VISUL UNEI NOPTI DE IARNA, regia Mc Ranin, 2016
  • OTHELLO – OTHELLO, regia Suren Shahverdyan (Armenia), 2016
  • FRITZ – ALPENSTOCK, regia Radu Dinulescu, 2016
  • ANDREI PROZOROV – TREI SURORI, regia Aleksander Ivanovski (Macedonia), 2016
  • ANDREI EFIMOVICI – SALONUL 6, regia Dumitru Acris (Russia), 2016
  • PETRUCCIO – IMBLANZIREA SCORPIEI, regia Mc Ranin, 2017
  • CALIBAN – FURTUNA. JOC SECUND, regia Szabo K. Istvan, 2017
  • TITUS ANDRONICUS – VANATOAREA SALBATICA, regia Michelle Casarin (Italia), 2017
  • DETINUTUL, BODYGUARD, ORBUL, PATRON POMPE FUNEBRE, LUCIFER –
  • IN CADERE LIBERA, regia Alexandru Maftei, 2018
  • CATAVENCU – O SCRISOARE PIERDUTA, regia Sorin Militaru, 2018
  • PANAIT – MARGOT, regia Alexandru Maftei, 2019
  • CORIFEUL/ TATAL MEDEEI – ARGONAUTAS, regia Mc Ranin, 2019
  • MARMELADOV – CRIMA SI PEDEAPSA, regia Dumitru Acris (Rusia), 2019
  • NEA MIAI – La lilieci 2.0, regia Ionut Gavrila, 2021
  • CIUBUKOV – TREI NUNTI, regia Radu Campean. 2021
  • JUAN PERON – EVITA-TANGO, regia McRanin, 2022
  • KARL – Popcorn, regia Florin ionescu, 2022

Comentariile sunt închise.