Bogdan Farcaș

bogdan-farcas-profil

E-mail bodhi_fa@yahoo.com
 
Data nasterii 13 ianuarie 1980
Sex Barbatesc
Inaltime 1.96 m
Greutate 85 kg
Culoare ochi Verzi
Culoare/ lungime par Castaniu/ Mediu
Constitutie Atletic
 
Educatie  
Februarie 2007 – in prezent Actor la Teatrul “Toma Caragiu” Ploiesti
Septembrie 2002 – Februarie 2007 Actor la Teatrul National Tg. Mures
Octombrie 1998-Iulie 2002 Universitatea de teatru, Iasi
Iulie 2003 Diploma de Licenta in Arta Actorului, Iasi
Septembrie 1994 – Iunie 1998 Colegiul Mihai Eminescu, Iasi
Iunie 1998 Diploma de Bacalaureat
 
Roluri in teatru  

 

Spectacolele anului IV Oscar Wilde – Ce inseamna sa fii onest – Algernon Montcrieff, Regia Cristina Craciun
Plaut – Soldatul fanfaron – Soldatul fanfaron, Regia Sergiu Tudose
Stagiunea   2002 – 2003

 

I.L. Caragiale – O scrisoare pierduta – Iordache Branzovenescu, Regia   Razvan Dinca

Teatrul National din Targu-Mures

Akutagawa Rzinosuke – Rashomon – Politistul, Regia M. Chris. Nedeea

Teatrul National din Targu-Mures

Stagiunea 2003 – 2004 Alexei Tolstoi – Buratino – Carabas-Barabbas, Regia Cornel Popescu

Teatrul National din Targu-Mures

Zeno Ghitulescu – Mandache si tranzitia, Regia Dan Glasu

Teatrul National din Targu-Mures

I.L. Caragiale – D’ale carnavalului – Iordache, Regia Grigore Gonta

Teatrul National din Targu-Mures

Pierre Beaumarchais – Nunta lui Figaro – Contele, Regia Renata Scant

Teatrul National din Targu-Mures

Stagiunea 2004 – 2005 A.P. Cehov – Pescarusul– Medvedenko, Regia Elemer Kinckes

Teatrul National din Targu-Mures

Alina Nelega – Kamikaze – Radu, Regia Alina Nelega (spectacol underground)
Stagiunea 2005 – 2006 Manole sau darul de-a iubi – Gaman, Regia Cristian Ioan

Teatrul National din Targu-Mures

Henrik Ibsen – Nora – Helmer, Regia Sorin Militaru
Stagiunea 2006 – 2007 Ray Cooney – Prins in plasa – Gavin Smith, Regia Cristian Ioan

Teatrul National din Targu-Mures

Maxim Gorki – Vassa Jeleznova – Oneghin, Regia Radu Olareanu

Teatrul National din Targu-Mures

Matei Visniec – Omul cu o sigura aripa – Omul cu o sigura aripa, Regia Ovidiu Caita
Stagiunea 2007 – 2008 I.L. Caragiale – D’ale Carnavalului – Catindatul, Regia Lucian Sabados

Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiesti

M. McDonaugh – Regina frumusetii din Leenane – Ray Dooley, Regia Andreea Vulpe

Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiesti

Stagiunea 2008 – 2009

 

A.P. Cehov – Pretul iubirii – Andrei Andreevici Niunin, Regia Alexandru Dabija

Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiesti

W. Shakespeare – Furtuna – Trinculo, Regia Cristian Juncu

Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiesti

Stagiunea 2009 – 2010

 

S. Shepard – True West – Austin, Regia Dragos Campan

Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiesti

Stagiunea 2010-2011 M. McDonaugh – Billy din Aran – Bartley McCormic, Regia Cristian Juncu

Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiesti

Neil LaBute – Helter Skelter – Jimmy, Regia Cristian Juncu

Teatrul „Tony Bulandra” din Targoviste

Stagiunea 2011 – 2012 A.P. Cehov – Unchiul Vanea – Vanea, Regia Sorin Militaru

Teatrul „Tony Bulandra” din Targoviste

I.L. Caragiale – Năpasta – Gheorghe, Regia Cristian Juncu

Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiesti

Stagiunea 2012 – 2013 Vasili Sigarev – Văcuţele Domnului se întorc pe pământ – Slavik, Regia Theodor Cristian Popescu

Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiesti

Erick JaraTraxi Pump, Regia Anca Maria Colţeanu

Teatrul „Tony Bulandra” din Targoviste

I.L. Caragiale – Năpasta – Gheorghe, Regia Catalin Chirila

Teatrul „Tony Bulandra” din Targoviste

Stagiunea 2013 – 2014 Ce vor fetele – adaptare de Dragos Campan – Jesus, Regia Dragos Campan

Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiesti

Victor Eftimiu – Omul care a vazut moartea – Vagabondul, Regia Cristian Juncu

Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiesti

W. Shakespeare – Hamlet – Hamlet, Regia Kemal Basar

Teatrul „Tony Bulandra” din Targoviste

Stagiunea 2104 – 2015 Nikolai Erdman – Sinucigasul – Aristarh Dominikovici Grand – Scoubique, Regia Gelu Colceag

Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiesti

Eugene O’Neill – Dis de dimineata – El, Regia Alexandra Popescu

Teatrul „Tony Bulandra” din Targoviste

Stagiunea 2015 – 2016 W. Shakespeare – Richard III – Brackenbury, Catesby, Regia Di Trevis

Teatrul „Tony Bulandra” din Targoviste

 
Experienta TV  
Filme

 

7 Seconds – regia Simon Wheeler – Pro’ 1
The Detonator – regia Po-Chih-Leong – CIA Agent
Raptor Island 2: Raptor Planet – regia Gary Jones – Petrowich
PU 239 (The Half Life of Timofey Berezin) – regia   Scott Z. Burns – Starkov’s Bouncer
Last night – Bloodsucker
Regina – Antonio
Life on Top – Russian Poker Player (2 episoade, 2009)
Portretul luptatorului la tinerete – regia Constantin Popescu
One In The Chamber – directed by William Kaufman – Andrew
The Necessary Death Of Charlie Countryman – directed by Fredrik Bond – Hostel Owner
Chira Chiralina – directed by Dan Pita – Pub Customer
6 Bullets – directed by Ernie Barbarash
The Timber – directed by Anthony O’Brien
The Keeping Room – directed by  Daniel Barber – Nathaniel
A Good Man –   directed by Keoni Waxman – Aleksey
Against the Dark – directed by Richard Crudo
Domnisoara Christina – directed by Alexandru Maftei – Peasant 1
Scurt metraje 3 days – scenariu si regie Teo Marton
La pomana – directed by Camelia Popa – Petronel
Reclame

 

Yes TV – Israel
Scandia Sibiu
HVB Bank – Germania
Elite
Cosmote – Grecia
ONO
Rompetrol
 
Limbi straine Romana – limba materna
Engleza – avansat
French – mediu
 
Aptitudini Carnet cat. A+B, Inot, Basket, Carting

Comentariile sunt închise.