Mircea Silaghi


Data şi locul naşterii:
1 ianuarie 1983, Baia Mare

STUDII:
2005: Tg-Mures, Universitatea de Arta Teatrala, licentiat la specializarea Actorie, sef de promotie, cls. Conf. Univ. Constantin Doljan
2001: Baia Mare, Colegiul National „Mihai Eminescu”, clasa bilingv-franceza, atestat ca profesor de limba franceza, diploma recunoscuta de Statul Francez

TEATRU:
MEMBRU AL TRUPEI DE IMPROVIZATIE “COMEDY SUMMER SHOW”

2010 – 2016: TEATRUL “TONY BULANDRA”, TARGOVISTE”
MUNDEK – Amazonia, de M. Walczak, regia Cris M. Nedeea
MILICA – Visul unei nopti de iarna, de T. Musatescu, regia M.C. Ranin
CLARENCE – Richard al 3-lea, de W. Shakespeare, regia Di Trevis
MIRCEA ALDEA – Gaitele, de A. Kiritescu, regia M.C. Ranin
MAURICE RAVEL – Satierikon, de Horatiu Mihaiu
FRATELE MORT – Antigona, de Sofocle, regia Sorin Militaru
TACUTUL – Stofa de star, de M. Anderson, regia Mircea Laszlo
CRATCHIT – Poveste de Craciun, dupa C. Dickens, regia Boris Petroff
ORBUL CARE JOACA GOLF – Tom si Jerry, de Rick Cleveland, regia Chris M. Nedeea
ANTONIO – A XII-a noapte, de William Shakespeare, regia Di Trevis
LAERTES – Hamlet, de William Shakespeare, regia Kemal Basar
KURT – Traxi Pump, de Erick Jara, regia Anca Maria Colţeanu
PHILIP LOMBARD – Zece negri mititei, de Agatha Christie, regia Eugen Gyemant
IMPROVIZATOR – Comedy Game Show, spectacol de teatru-sport, coordonat de Bogdan Dumitrescu
DAVE CORBIN, BARBARA, LARRY – Opposites Attract, de Bruce Kane, regia Florin Piersic Jr.
ROLAND – Bungee jumping, de Jaan Tatte, regia Florin Ionescu
SACEANU, D POPESCU, AGENTUL, TRECATORUL – Targoviste de jucarie, de Peca Stefan, regia Ana Margineanu
A – Helter Skelter (Romance), de Neil LaBute, regia Cristi Juncu
POVESTITORUL – Mica Sirena, de HC Andersen, regia Dan Topa (spectacol in lb. franceza)
PAPARAZZO 1 – Paparazzi, de Matei Visniec, regia Patko Eva
ALLAN – …Si atunci am devenit barbat…, dupa „Ceai si simpatie” de Robert Anderson, regia Felix Crainicu

2010: Compania „Francois Jacob”, Belfort, Franta
LE FUNAMBULE – Echilibristul, de Jean Genet, one-man-show, regia Francois Jacob (spectacol in lb. franceza)

2007 – 2010: Teatrul pentru Copii si Tineret “Mihai Popescu”, Targoviste
CLITANDRU – Amorul medic, de Moliere, regia Dan Topa
CAINELE si CUPTORUL – Fata babei si fata mosneagului, adaptare dupa Ion Creanga, regia Dan Topa
ECHILIBRISTUL – Echilibristul, de Jean Genet, one-man-show, regia Francois Jacob
EL – Crize sau inca o poveste de dragoste, adaptare dupa Mihai Ignat, regia Mihai Vantu
BOTOSUL si PRINTUL – Alba ca zapada, de Fratii Grimm, regia Oana Leahu
CAINE – Rosemary, de Andri Beyeler, regia Cristi Juncu
TIPU’ – Confesiuni, scenariu dupa S. Beckett si M.-P. Watremez, regia Dan Topa
NEGUSTORUL si INTELEPTUL – Neghinita, dupa B.St. Delavrancea, regia George Balint
POVESTITORUL – Mica sirena, de H.C. Andersen, regia Gabi Apostol

2005 – 2007: Teatrul „Andrei Muresanu”, Sf. Gheorghe
SERGHEY SERGHEEVIC – De ce arhanghelii au patru aripi , de Leonid Voron, regia Catalin Chirila
PERSONAJ COLECTIV – MamaMagritte, eseu vizual de Horatiu Mihaiu, regia Horatiu Mihaiu
JONATHAN NOEL – Acea zi de vineri, august 1982, dupa Patrick Suskind, regia Andras Lorant
TREPLEV – Pescarusul, de A. P. Cehov , regia Ion Manzatu
TATAL / POVESTITORUL – Hansel si Gretel, dupa Fratii Grimm, regia Dan Topa

2001 – 2005:
KAY – Kay si May, colaj dupa Mattias Anderson, regia Stefan Roman, Teatru 74, Tg-Mures
PETRIK – Paraziti, de Marius von Mayenburg, regia Alina Nelega, Teatrul pentru Tineret si Copii Ariel, Tg-Mures
FELIX SIMA – Adevarata Otilie, adaptare dupa George Calinescu, regia Luminita Valeanu, Teatrul Dramatic Baia Mare
MALVEZZI – Un caz clinic, de Dino Buzzati, regia Radu Olareanu, Universitatea de Arta Teatrala, Teatrul Studio, Tg-Mures
CONTELE GIACINTO – Familia anticarului, de Carlo Goldoni, regia Catalin Chirila, Universitatea de Arta Teatrala, Teatrul Studio, Tg-Mures
PARINTELE – Povestiri din Dikanka, adaptare dupa N.V. Gogol, regia Jozsef Hencz, Universitatea de Arta Teatrala, Teatrul Studio, Tg-Mures
FIGURATIE – Nunta lui Figaro, de Beaumarchais, regia Renata Scant, Teatrul National Tg-Mures, Compania Liviu Rebreanu
AUGUST – Norway today, de Igor Bauersima, regia Horatiu Sarmasan, Teatru 74, Tg-Mures
PRIMITORUL – Transplantul, de Lavinia Steer, regia Lavinia Steer, Teatru 74, Tg-Mures
VAGABONDUL – Prima iubire, adaptare dupa Samuel Beckett, regia Dan Topa, monodrama, Teatrul pentru Tineret si Copii Ariel, Tg-Mures
ÎNGERUL – Valsul hazardului, de Victor Haim, regia Patkó Éva, Universitatea de Arta Teatrala, Tg-Mures
IONESCU – O noapte furtunoasa, de I.L. Caragiale, regia Razvan Ioan Dinca, Teatrul National Tg-Mures, Compania Liviu Rebreanu
DAMIAN – Celalalt, de Miguel de Unamuno, regia Marius Oltean, Universitatea de Arta Teatrala, Teatrul Studio,Tg-Mures
FIGURATIE MUZICALA – Duelistul, de Petre Barbu, regia Atilla Vizauer, Teatrul National Tg-Mures, Compania Liviu Rebreanu

2002: Trupa de teatru francofon Amifran, Arad
EL – La revedere, pe curând!, de Liana Didilescu, regia: Liana Didilescu

1998 – 2001: Trupa de teatru licean francofon “Dramatis Personae”, Baia Mare
PRIZONIERUL – A-si trai vietile, scenariu dupa P.C. Chitic si Romulus Vulpescu, regia: Nicolae Weisz
PROPOZITIA – Marire de salar, de Georges Perec, regia: Nicolae Weisz
INFIRMUL – În cautarea sensului pierdut, de Ion Baiesu, regia: Nicolae Weisz

Comentariile sunt închise.