Cristian Olaru

cristi olaru




Data nașterii: 15 ianuarie 1988

EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ:
2009 – prezent: Teatrul Municipal Târgoviște ˝Tony Bulandra˝
2010 – 2012: Teatrul ˝Arca˝, București
2010 – 2011: ˝Teatrul 74˝, Târgu-Mureș
2009 – 2011: Teatrul “Ariel Underground”, Târgu-Mureș

Roluri în teatre:
JEAN – “Domnișoara Iulia”, de A.Strindberg, regia Liviu Topozu, Teatrul ˝Studio˝ UAT
ESTRAGON – “Așteptându-l pe Godot”, de Samuel Beckett, regia Monica Ristea, Teatrul ˝Studio˝ UAT
SEBASTIAN şi SCRIITORUL – ”Femeia Din Manuscris”, de Lia Bugnar, regia Ivona Szabo, Teatrul pentru copii şi tineret “Ariel” din Târgu-Mureş
BAHIS – ”Amorul Medic”, de Moliere, regia Dan Țopa, Teatrul pentru copii şi tineret “Mihai Popescu” din Târgovişte
RALPH – ”Cum Am Devenit Bărbat” sau “Ceai Şi Simpatie”, de Robert Anderson, regia Felix Crainicu, Teatrul Municipal Târgovişte “Tony Bulandra”
JOJO – “Inimă De Boxer”, de Lutz Hübner, regia Victor Scoradeţ, Teatrul Municipal Târgovişte “Tony Bulandra”
EL – “Dacă Te Naşti Luni Probabil Vei Muri Într-o zii de vineri”, de George Ştefan, regia Theo Herghelegiu, Teatrul “Arca” din Bucureşti
GHIDUL şi OMUL VISELOR – “Târgovişte de Jucărie”, de Ştefan Peca, regia Ana Mărgineanu, Teatrul Municipal Târgovişte “Tony Bulandra”
IMPROVIZATOR – „ Comedy Game Show” – spectacol de improvizație
LIVRATORUL – „ Bungee Jumping”, de Jaan Tatte, regia Florin Gabriel Ionescu
PARACLISERUL – Piesa ˝Florin și Florica˝, de Vasile Alecsandri, regia Gabriel Duțu, Teatrul Municipal Târgovişte “Tony Bulandra”
SEANNE – Piesa ˝Traxi Pump˝, de Erick Jara, regia Anca Maria Colțeanu, Teatrul Municipal Târgovişte “Tony Bulandra”
BOND – Piesa ˝Bachantele˝ după Euripide, regia Mihai Mănuțiu, Teatrul Municipal Târgovişte “Tony Bulandra”
LENNOX – Piesa ˝Macbeth˝, de William Shakespeare, regia Răzvan Mureșsan, Teatrul Municipal Târgovişte “Tony Bulandra”
BĂRBAT CHINEZESC – Piesa ˝Tom și Jerry˝, de Rick Cleveland, regia Chris M. Nedeea

Roluri în teatrul de copii:
VULTURAȘ – Morcoveață, regia Viorica Mate
URSUL și SOMNOROSUL – Albă ca zăpada, de Frații Grimm, regia Oana Leahu
ÎMPĂRĂTEASA – Neghiniță, după B. Șt. Delavrancea, regia Geoge Balint
DELFI și GUNAR – Mica sirenă, de H. C. Andersen, regia Gabriel Apostol
NINI – Cei trei purceluși, de Van Gool, regia Geo Balint
CLOVNUL CRCULUI – 1,2,3 CIRC – Spectacol de imagine, mișcare și animație, regia Radu Dinulescu, Teatrul Municipal pentru copii şi tineret “Mihai Popescu” din Târgovişte, ȋn colaborare cu Teatrul “Atelier 44”, Avignon, Franţa
SKAIRISHI BOLGOLAM – Guliver, de Jonathan Swif, regia Gabriel Apostol

Proiecte și festivaluri:
2013: Festivalul Theatre Wisbaden, Germania
2012: Festivalul „Mihai Eminescu”, Moldova
2010: Festivalul “Povești pentru copii și oameni mari”, Alba-Iulia – edițiile V, VI și VII
2010: “Festivalul de teatru pentru tineri”, Iași
2008 – 2010: Festivalul “UNDERGROUND”, Arad- edițiile 2010 și 2008
2009: Festivalul “Avignon OFF˝

EDUCAȚIE ȘI FORMARE
Studii:
2011 – 2013: Facultatea de Arte Teatrale din cadrul Universității „Spiru Haret” din București – Masterat în Arta Actorului
2008 – 2011: Facultatea de Arte Teatrale din cadrul Universității de Artă din Târgu – Mureș, Clasa – Profesor actor: Monica Ristea

Stagii de pregătire – Workshop:
-arta costumului: Alina Herescu
-improvizație : Bogdan Dumitrescu
-management cultural: Aura Corbeanu
-acrobație: Asociacion de Cirque Marseille
-dezvoltare personală prin tehnici teatrale: Scott Jhonston
-arta textului dramatic:Theo Herghelegiu

APTITUDINI ȘI COMPETENȚE PERSONALE
Limbi străine:
Română – maternă | Engleză – avansat | Franceză – mediu

Competenţe şi aptitudini artistice:
-dans contemporan, pantomimă, mișcare scenică, improvizație

Preferințe:
-echitație, scrimă, fotografie

Comentariile sunt închise.