Ana-Maria Oglindă

ana-maria-oglinda-02

Data și locul nașterii: 10 februarie 1980, Constanţa
e-mail: anaoglinda@yahoo.com

Studii:
1994-1998- Liceul teoretic „Traian”, Constanţa, secţia limbi străine/turism
2000-2004- Academia de Muzică Teatru şi Arte Plastice, Chişinău, Rep. Moldova, secţia actorie

Activitate profesională:
2002-2006 – Teatrul Republican Luceafărul, Chişinău
2006 – prezent – Teatrul “Tony Bulandra” Târgovişte
2007- colaborare Teatrul pentru copii şi tineret Constanţa

Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște:
Helena – “Visul unei nopti de vară” de W. Shakespeare, regia F. Ionescu
Bachantă – “Bachantele” de Euripide, regia Mihai Măniuţiu
Văduva – “Îmblânzirea scorpiei” de W.Shakespeare, regia G. Dumitru
Amanta – “Frida. Impresii”, regia Mc Ranin
Muză – “Brâncuşi-Sărutul”, regia Horațiu Mihaiu
Detectivul Poc – “Pac Poc Pic în ţara poveştilor”, regia Mc Ranin
Karin – “Mireasă de împrumut” de A. Lindgren, regia Mc Ranin
Miţa Baston – “D-ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Mc Ranin
Adriana – “Comedia erorilor” de W. Shakespeare, regia L. Dănceanu
Ziţa – “O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Mc Ranin
Casiera/Bătrâna doamnă cu busola – “Paparazzi sau cronica unui răsărit de soare avortat” de M. Vișniec, regia Eva Patko
Magiciana Aurora/Selma/Genius Chick – “Târgoviște de Jucărie” de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineanu
Sonia/Maria Vasilievna – “Unchiul Vanea” de A.P. Cehov, regia Sorin Militaru
Veronica Cray – “10 negri mititei de” Agatha Christie, regia Eugen Gyemant
Maya – “Traxi Pump” de E. Jara, regia Anca Colteanu
Audrey – “Cum vă place” de W. Shakespeare, regia Anca Ciuclaru

Teatrul Republican Luceafărul, Chişinău:
Lady Windermere – “Lady Windermere şi evantaiul ei “de Oscar Wilde, regia B. Focşa
Anna Egerman – „Surâsul unei nopţi de vară” de I. Bergman, regia B. Focşa
Mădălina – „Ciuleandra” după L.Rebreanu, regia B. Focşa
Rosalia – „West Side Story” de A.Lawrence, regia B.Focşa
Bătrâna prostituată – „Omul cel bun din Siciuan”de B. Brecht, regia B. Focşa
Julieta – „Romeo şi Julieta”, după W. Shakespeare, regia B. Focşa
Cocota – “Opera de trei parale” de B. Brecht, regia B. Focsa
Nina,Tanţa – “Questa e la vita dolce” de Ghe. Urschi, regia Ghe. Urschi
Babaika – “ Babaika” de J. Makarius, regia S. Scânteian
Malvina – “Pinocchio” după L.Tolstoi, regia B. Focşa
Prinţesa – “Motanul încălţat”, după Ch. Perrault, regia B. Axeonov
Gerda – “Crăiasa Zăpezilor” de H.C.Andersen, regia V. Andreuţă

Teatrul pentru copii şi tineret, Constanţa
Karin – “Mireasă de împrumut” de A. Lindgren, regia Mc Ranin

Film:
2010 – Iubita lui Răzvan – Micul Spartan, regia Dragoș Iuga
2011 – Nevastă – Despre Oameni și Melci, regia Tudor Giurgiu

Premii și diplome:
2004 – Premiul II pentru debut, Gala Premiilor UNITEM (Uniunea Teatrală din Rep. Moldova) pentru rolul titular din spectacolul “Babaika” de J. Makarius, regia S. Scânteian
2005 – Premiul special UNITEM – “Steaua fără nume”

Comentariile sunt închise.