Festivalul Medieval Dracula 2018 – Programul festivalului

Organizat de către Consiliul Local și Primăria Municipiului Târgoviște, alături de Teatrul Tony Bulandra, între 15 și 17 iunie 2018, Festivalul Medieval Dracula dorește să renască sentimentul unic al apartenenței la neamul românesc. Vă prezentăm mai jos programul complet al evenimentului.

Perioada: 15 – 17 iunie 2018
Locații: Complexul Muzeal ”Curtea Domnească”, Parcul Chindia

Program

09:00 – Deschidere eveniment ”Grădini medievale în Anul Centenarului” – Parcul Chindia

16:00 – 23:00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

17:00 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

18:00 – Deschidere oficială festival

18:30 – Recital de muzică instrumentală

21:00 – 21:45 – Parada medievală – Solie la Turnul Cetății – Traseu: Teatrul Tony Bulandra – Bd. Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Curtea Domnească

22:00 – Recital muzică instrumentală (cimpoaie) – trupa Bordo Sarkany; Spectacol cu foc – trupa „Hypnosis Fire”

10:00 – 23:00 –  Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

11:00 – 19:00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

11:30 – Spectacol de teatru pentru copii  – Parada picioroangelor – Teatrul Municipal Tony Bulandra și trupa Anacronism

13:00 – Muzică instrumentală cu Grupul de tulnicărese ”Moațele din Avram Iancu” și dansuri medievale cu artiștii trupei Anacronism

16:00 – 18:00 – Interactiv cu publicul –Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – Paladinii de Terra Medies

18:00 – ”DANSUL PÂNZELOR” – spectacol de dans și acrobații cu pânze – Anacronism Sibiu

18:30 – Recital de muzică medievală – Grupul de tulnicărese Moațele din Avram Iancu și formația Nomen Est Omen

19:30 – Spectacol istoric – ”Antim Ivireanul” – scenă ruine Curtea Domnească

21:00 – Spectacol cascadori/demonstrație dresură cai – Clubul de echitație Balotești – Parcul Chindia (zona ruine)

22:00 – Spectacol cu foc – trupa Paladinii de Terra Medies

10:00 – 23:00 – Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative –

11:00 – 13:00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul, dans medieval

11:30 – Spectacol de teatru pentru copii – Teatrul Municipal Tony Bulandra

12:00 – ”Domnițele Cetății” dansuri medievale –  Anacronism, Paladinii de Medies

12:30 – Recital de muzică medievală – trupa Nomen Est Omen

16:00 – Premierea concurenților din cadrul evenimentului ”Grădini medievale”

16:00 – 18:00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul, călărie, dans medieval

17:00 – Prezentare de ținute vestimentare medievale

17:30 – ”Dansul spadelor” – Moment coregrafic susținut de artiști ai trupei Anacronism

18 :30 – Spectacol istoric ”Balada lui Constantin Brâncoveanu” – Teatrul Municipal Tony Bulandra

20:30 – CONCERT – Gheorghe Gheorghiu – muzică folk, Trupa Corbu (Ad-Hoc) – muzică disco easy hardcore, cu influențe medievale

22:00 – Spectacol cu foc – trupa „Hypnosis Fire”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comentariile sunt închise.