Carmen Ionescu

ROLURI ÎN TEATRU

Teatrul Tony Bulandra, Târgovişte

  • Amina – „Balcanicele” de Jules Tasca, adaptarea şi regia Alexander Hausvater, 2015
  • Fräula – “Gaițele” de Al. Kirițescu, regia Mihai Constantin Ranin, 2015
  • Anfisa – “Trei surori” de A.P. Cehov, regia Alexander Ivanovski
  • Dna Bergman – „Deşteptarea primăverii” de Frank Wedekind, regia Tudor Ţepeneag, 2004

Teatrul Național București

  • Vrăjitoarea – “Înşir’te mărgărite” după Victor Eftimiu, regia şi versiunea scenică Dan Puric, 2015
  • Sora şefă – „Spitalul special” de Iosif Naghiu, regia Ştefan Iordănescu, 2010
  • Rodica – „Tectonica sentimentelor” de Eric Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat, 2009
  • Ines – „Cu uşile închise” de Jean Paul Sartre, regia Mircea Anca, 2007
  • Maggie – „Dansând pentru zeul păgân” de Brian Friel, regia Lynne Parker, 2006
  • „Don Quijote” după Miguel de Cervantes, spectacol de Dan Puric, 2005
  • Mama Morton – „Chicago”, musical de Fred Ebb, Bob Fosse, John Kander; regia Richard Reguant, 2005
  • Demetra – „Coada” de Paul Everac, regia Paul Everac, 2004
  • Regina – „Legenda ultimului împărat” de Valentin Nicolau, regia Alice Barb, 2003
  • Contesa – „Revelion la Terzo Mondo” de Ovidiu Moldovan, regia Mihai Manolescu, 2003
  • O vizitatoare; Chiriţa; O spectatoare; Regina; O balerină; O elevă la canto – „150” spectacol de Dan Puric, 2003
  • Dra Werner – „Ultima oră” de Mihail Sebastian, regia Anca Ovanez Doroşenco, 2003
  • Văduva – „Anna Karenina” de Hellen Edmundson după Lev Tolstoi, regia Alice Barb, 2003
  • Fevronia Poşliopkina – „Revizorul” de Nicolai Vasilievici Gogol, regia Serghei Cerkaski, 2002
  • Mama – „Machinal” de Sofie Treadwell, regia Alexander Hausvater, 2000
  • „Călătorii cu mătuşa mea” de Graham Green, regia Petre Bokor, 1998
  • O bacantă – „Bacantele” după Euripide, regia Mihai Măniuţiu, 1997
  • Puterea – „Bucureşti, cuibuşor de vijelii”, musical pe textele lui Constantin Tănase, regia Felicia Dalu, 1996
  • Cecily – „Travestiuri” de Tom Stoppard, regia Radu Băieşu, 1996
  • Târfa înnebunită – „Roberto Zucco” de Bernard Maria Koltes, regia Felix Alexa, 1995
  • Angustias – „Casa Bernardei Alba” de Federico Garcia Lorca, regia Felix Alexa, 1994
  • Lady Montague – „Romeo şi Julieta” de William Shakespeare, regia Beatrice Bleonţ, 1994
  • Elia – „Ghetou” de Joshua Sobol, regia Victor Ioan Frunză, 1993
  • Femeia în roşu – „Hamlet machine” de Heinrich Muller, regia B. Wilson
  • Olga – „Paiaţa soseşte la timp” de Fănuş Neagu, regia George Motoi
  • Poseidon – „Păsările” de Aristofan, regia Niky Woltz, 1991
  • Valeria – „Morişca” de Victor Ion Popa, regia George Motoi, 1991
  • Hârzobeanu – „Patrihoţii” de Vasile Alecsandri, regia Mihai Manolescu, 1991
  • Elena din Troia – „Trilogia antică” după Euripide şi Seneca, regia Andrei Şerban, 1990
  • Răţuşca – „Cine are nevoie de teatru” de Timberlake Wertenbaker, regia Andrei Şerban, 1990
  • O concurentă – „Audiţia” după Michael Bennett, regia Andrei Şerban, 1990

Teatrul Metropolis

  • Doamna Colombot – “Dator vândut” după Eugène Labiche, regia Dan Tudor, 2015
  • Colette – „Gaiţele ” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor, 2012

Teatrul Maşina de Vise

  • Agripina Scarlat – „Amor în farmacie” de Eugene Labiche, regia Dan Tudor, 2014

Teatrul Naţional Timişoara

  • Anca – „Năpasta” de I.L.Caragiale, regia Ion Ardeal Ieremia, 1997
  • Opt femei – „Un bărbat şi mai multe femei” de Leonid Zorin, regia Beatrice Bleonţ, 1997
  • Sora Jeanne a îngerilor – „Diavolii” de John Whiting, regia Laszlo Keszeg, 1998
  • Madame de Montreuile – „Madame de Sade” de Yukyo Mishima, regia Philip Boulay, 1999
  • Madame Ubu – „Ubu rege” de Alfred Jarry, regia Stephano de Luca, 1999

Festivalul de teatru – Szambek (Ungaria) – în limba maghiară

  • Hella – „Maestrul şi Margareta” de Mihail Bulgakov, regia Beatrice (Bleonţ) Rancea
  • Hecuba – „Troienele”, spectacol de operă în regia Beatrice (Bleonţ) Rancea
  • Proserpina – „Răpirea sabinelor” de Leonid Andreev, regia Beatrice (Bleonţ) Rancea

Teatrul Tineretului Piatra Neamţ 1986-1990

  • Sânziana – „Sânziana şi Pepelea” de Vasile Alecsandri, regia Andrei Mihalache
  • Neaga – „Deşteapta pământului” de Victor Ion Popa, regia Eduard Covali
  • Miss Prism – „Bună seara, domnule Wilde” de Oscar Wilde, regia Nicolae Caranfil
  • Reportera – „Şapte hohote de râs” de Tudor Popescu, regia Alexandru Dabija
  • Lady Moft – „Mireasa mută” de Ben Johnson, regia Alexandru Dabija
  • Camelia – „Aceşti nebuni făţarnici” de Teodor Mazilu, regia Nicolae Scarlat
  • Fata – „Bine, mamă, dar ăştia povestesc în actul doi ce se-ntâmplă-n actul întâi” de Matei Vişniec, regia Nicolae Scarlat
  • Ana – „Bogdan Vodă” de Mihai Eminescu, regia Mihai Dobre

Teatrul Constantin Tănase, Bucureşti: 1979 – 1982, corp ansamblu – balet

Televiziune

  • “Lecții de viață”, serial Pro TV, 3 episoade, 2015 – 2016
  • O vecină – “O săptămână nebună”, regia Dragoş Buliga, Pro TV, 2013-2014
  • Doctor ginecolog – “Pariu cu viaţa”, Pro TV, 2012-2013
  • Paula Teodorescu – „State de România”, regia Larry Maronese şi Vladimir Anton, Pro TV, 2009
  • Paraschiva – „Îngeraşii”, regia Mihai Brătilă şi Vladimir Anton, Acasă TV, 2008
  • Nevasta senatorului – „Inimă de ţigan”, regia Iura Luncaşu, Acasă TV, 2007
  • O mamă – „Doctori de mame”, regia Mihai Brătilă, Acasă TV, 2007
  • Victoria – „Daria, iubirea mea”, regia Alex Fotea şi Sebastian Voinea, serial la Acasă TV, 2006 – 2007
  • Tatiana Ghiţescu – „Lacrimi de iubire”, regia Iura Luncaşu, serial la Acasă TV, 2005 – 2006
  • Dna Maria Bratu – „Numai iubirea”, regia Iura Luncaşu, telenovelă, Acasă TV, 2004 – 2005

Premii

  • Premiul de interpretare (pentru cel mai bun rol secundar) la Festivalul Naţional de Teatru I.L. Caragiale, Bucureşti, 1990 pentru Elena din Troia din „Trilogia antică”, regia Andrei Şerban

Formaţie

  • Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, promoţia 1986, clasa profesor Amza Pellea şi Ion Cojar
  • Rolul de absolvire: Polly Peachum – „Opera de trei parale” de Bertolt Brecht, regia Ion Cojar şi Gelu Colceag – Debut

 

Comentariile sunt închise.