Florina Cercel

Roluri în teatru:

Teatrul Tony Bulandra Târgoviște

  • Aneta Duduleanu – „Gaițele” de Alexandru Kirițescu, regia Mc Ranin, 2015
  • Mătușa Eufemia – „Mireasă de împrumut” de A. Lindgren, regia Răzvan Popa, 2018

 

Teatrul Național București

  • Teodora – „Dumnezeu se îmbracă de la second – hand” de Iulian Margu, regia Ion Caramitru, 2014
  • Zerline – „Camerista” după Hermann Broch, regia Dan Stoica, 2008
  • Ştefanida Rozanova (directoarea adjunctă) – „Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal” de Matei Vişniec, regia Florin Fătulescu, 2007
  • Doamna nervoasă, O femeie de-o vârstă incertă – „Inimă de câine” după Mihail Bulgakov, regia Iuriy Kordonskiy, 2005
  • Lucrezia Borgia – „Lucrezia Borgia” de Victor Hugo, regia Cristian Ioan, 2004
  • Anna Andreevna – „Revizorul” de Nicolai Vasilievici Gogol, regia Serghei Cerkasski, 2002
  • Linda Loman – „Moartea unui comis voiajor” de Arthur Miller, regia Horea Popescu, 1999 – 2000
  • Vasilisa – „Azilul de noapte” de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1998
  • Agave – „Bacantele” de Euripide, regia Mihai Măniuţiu, 1997
  • Zabina – „Tamerlan cel Mare” de Christopher Marlow, regia Victor Ioan Frunză, 1995
  • Lady Torrance – „Orfeu în infern” de Tennessee Williams, regia Mihai Manolescu, 1994
  • Bernarda Alba – „Casa Bernardei Alba” de Federico Garcia Lorca, regia Felix Alexa, 1994
  • Înălţimea Sa – „Cabinierul” de Ronald Harwood, regia Ion Cojar, 1991
  • Anca – „Năpasta” de I.L. Caragiale, regia Dana Dima, 1991
  • Dabby – „Cine are nevoie de teatru” de Timberlake Wertenbaker, regia Andrei Şerban, 1990
  • Clitemnestra – „Electra – O trilogie antică” după Euripide, Sofocle şi Seneca, regia Andrei Şerban, 1990
  • Vassa Jeleznova – „Vassa Jeleznova” de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1988
  • Dacia – „Titanic vals” de Tudor Muşatescu, regia Mihai Berechet, 1983
  • Alboaica – „Tinereţea lui Moromete” de Marin Preda, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1981
  • Fifina – „Gimnastică sentimentală” de Vasile Voiculescu, regia N.Al. Toscani, 1980
  • Întâia Amoreză – „Căruţa cu paiaţe” de Mircea Ştefănescu, regia Mihai Berechet, 1978
  • Milica Oniţă – „Acord” de Paul Everac, regia Letiţia Popa, 1977
  • Zoe – „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Radu Beligan, 1979
  • Wanda – „Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Horea Popescu, 1977
  • Peţitoarea – „Căsătoria” de Nicolai Vasilievici Gogol, regia Sanda Manu, 1976
  • Katy – „Peripeţiile bravului soldat Svejk” de Jaroslav Hasek, regia Dem Rădulescu, 1975
  • Lucille Desmoulins – „Danton” de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974
  • Dona Diana – „Donna Diana” de Camil Petrescu, regia Victor Moldovan, 1973
  • Viorela Vidrighin – „Un fluture pe lampă” de Paul Everac, regia Horea Popescu, 1972

 ARCUB

  • Thelma – „Noapte bună, mamă” de Marsha Norman, regia Mircea Cornişteanu, 2014

Creart – Sala Teatrelli

  • „Quartet” de Ronald Harwood, regia Dan Tudor, 2014

Teatrul Metropolis

  • Aneta Duduleanu – „Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor, 2012

Theatrum Mundi: 2002

  • Regina Margareta – „Regele moare” de Eugene Ionesco, regia Victor Ioan Frunză

Teatrul Naţional Timişoara: 1965 – 1973

  • Barbara Undershaft – „Maior Barbara” de George Bernard Shaw, regia Constantin Anatol, 1966
  • Rosaura – „Mincinosul” de Carlo Goldoni, regia Constantin Anatol, 1966
  • Contesa Olivia – „A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regia Marietta Sadova, 1966
  • Gina, Niculina Gologan, Maricica Tunsu, Otilia – „Opinia publică” de Aurel Baranga, regia Marietta Sadova, 1967
  • Madame San-Gene – „Madame San Gene” de Emile Moreau şi Victorien Sardou, regia Marietta Sadova, 1968
  • Soţia – „Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Marietta Sadova, 1968
  • Regina Margareta – „Regele moare” de Eugene Ionesco, regia Mircea Marosin, 1969
  • Elena – „Troienele” de Jean Paul Sartre după Euripide, regia Mircea Marosin, 1969
  • Gina Ekdal – „Raţa sălbatică” de Henrik Ibsen, regia Emil Reus, 1970
  • Alexandra Dan – „Travesti” de Aurel Baranga, regia Emil Reus, 1970
  • Lucia Hrisanide – „Interesul general” de Aurel Baranga, regia Sergiu Savin, 1971
  • Gilda – „Pisica în noaptea Anului Nou” de Dumitru Radu Popescu, regia Sergiu Savin, 1971
  • Silvia – „Aceşti îngeri trişti” de Dumitru Radu Popescu, regia Aurel Manea, 1970
  • Beatrice – „Anotimpuri” de Arnold Wesker, regia Aurel Manea, 1969
  • Carmina – „Despot Vodă” de Vasile Alecsandri, regia Emil Reus, 1971
  • Ara – „Arca bunei speranţe” de Ion Dezideriu Sârbu, regia Sergiu Savin, 1970
  • Fata – „Mockinpott” de Peter Weiss, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1971

Teatrul Dramatic de Stat, Galaţi: 1964 – 1965

  • Anca Stambuliu, Emma Bellea – „Fii cuminte, Cristofor” de Aurel Baranga, regia Traian Ghiţescu Ciurea, 1964
  • Sonia – „Mitică Popescu” de Camil Petrescu, regia Ion Maximilian, 1964
  • Veta – „O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Mircea Constantinescu Govora, 1964
  • Margaret – „Mult zgomot pentru nimic” de William Shakespeare, regia Andrei Brădeanu, 1965

Roluri în film:

  • Aretia Belciugesco – „Aniela”, regia Iura Luncaşu, serial TV, 2009
  • Spania – „Regina”, regia Iura Luncaşu, serial TV, 2008
  • Spania Fieraru – „Inimă de ţigan, serial TV, regia Iura Luncaşu, 2007
  • Valentina – „The Half Life of Timofey Berezin”, regia Scott Z. Burns, 2006
  • Mariana – „Ambasadori, căutăm patrie”, regia Mircea Daneliuc, 2003
  • Mere Cyborg – „Les Percutes”, regia Gerard Cuq, 2002
  • „Crucea de piatră”, regia Andrei Blaier, 1993
  • „Din prea multă dragoste”, regia Lucian Mardare, 1985
  • „Căruţa cu mere”, regia George Cornea, 1983
  • „Bocet vesel”, regia Mircea Moldovan, 1983
  • „Vară fierbinte”, regia Francisc Munteanu, 1982
  • „Femeia din Ursa Mare”, regia Adrian Petringenaru, 1982
  • „Dumbrava minunată”, regia Gheorghe Naghi, 1980
  • „Iancu Jianu-Zapciul”, regia Dinu Cocea, 1980
  • „Dincolo de orizont”, regia Ştefan Traian Roman, 1978
  • „Braţele Afroditei” – coproducţie româno-marocană, regia Mircea Drăgan, 1978
  • „Iarna bobocilor”, regia Mircea Moldovan, 1977
  • „Marele singuratic”, regia Iulian Mihu, 1976
  • „Toate pânzele sus”, regia Mircea Mureşan, serial TV, 1976
  • „Lumini şi umbre” – serial tv, regia Andrei Blaier, 1976
  • „Premiera”, regia Mihai Constantinescu, 1976
  • „Roşcovanul”, regia Francisc Munteanu, 1976
  • „Prin cenuşa imperiului”, regia Andrei Blaier, 1975
  • „Dincolo de pod”, regia Mircea Veroiu, 1975
  • „Filip cel bun”, regia Dan Piţa, 1974
  • „Fraţii”, regia Mircea Moldovan şi Gică Gheorghe, 1970

Televiziune

  • Viola – „A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regia Cornel Todea
  • Patroana – „Mitică Popescu” de Camil Petrescu, regia Cornel Todea
  • Soţia – „Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Eugen Tudoran
  • Elena Andreevna – „Micii burghezi” de Maxim Gorki, regia Sorana Coroamă Stanca
  • Irina – „Citadela sfărâmată” de Horia Lovinescu, regia Călin Florian
  • Vassa – „Vassa Jeleznova” de Maxim Gorki, regia Ion Cojar
  • Nebuna din Capri – „Trenul din zori nu mai opreşte aici” de Tennessee Williams, regia Cătălina Buzoianu
  • „Poveste imorală”, serial teatru TV, regia Constantin Dicu
  • Doctoriţa – „Ultima haltă în Paradis” de Valentin Nicolau, regia Alexandru Tocilescu
  • Prezentări în direct ale emisiunii tv „Album duminical”, 1974 – 1977

Formaţie:

  • Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică, Bucureşti, promoţia 1964, clasa profesor Jules Cazaban, Cornel Todea, Victor Moldovan

Premii şi distincţii:

  • Ordinul Naţional „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler, 2002
  • Premiul Ministerului Culturii şi Cultelor pentru cea mai bună actriţă a anului 2002 în rolul Annei Andreevna din piesa „Revizorul” de Nicolai Vasilievici Gogol, 2002
  • Premiul Uniter pentru „Cea mai bună interpretare feminină” pentru rolul Vassa Jeleznova din piesa „Vassa Jeleznova” de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1990

 

Comentariile sunt închise.